100.000 YASAKLI KİTAP KULLANILARAK PARTHENON’UN REPLİKASI İNŞA EDİLDİ

parthenon

Güney Amerikalı sanatçı Marta Minujín‘in son eseri “The Parthenon of Books” (Kitapların Parthenon’u)  isimli mimari bir yerleştirme. Ünlü Parthenon tapınağının replikasını iskelet olarak inşa eden sanatçı, replika yapıyı yasaklı kitapların 100.000 adet kopyası ile kaplamış. Eser, Almanya’da gerçekleşen Documenta 14 sergisinin bir parçası olarak inşa edilmiş.

Minujín, Kassel Üniversitesi’nin öğrencileriyle birlikçe çalışarak yürüttüğü projede; tarihin belli dönemlerinde belli başlı kurumlar tarafından dünya genelinde yasaklanmış 170 adet kitabı belirleyerek işe başlamış. Ardından yapılan bir çağrı ile ellerinde bu kitapların kopyasını bulunduran insanlardan yardım istenmiş ve insanlar ellerindeki kitapları projeye bağışlamış. Toplanan kitaplar başlıkları okunabilecek şekilde replika Parthenon’un etrafına şeffaf folyolar yardımıyla asılmış.

Sanatçı, daha önce The Parthenon of Books‘u ilk olarak 1983’te Arjantin’de yaşanan bir olaya atıfta bulunarak inşa etmişti. Kitaplara askeri cunta tarafından el konulduğu ve kitapların kilit altında tutulduğu döneme gönderme yapıyordu. Almanya’daki yerleştirme ise Nazilerin 1933’te Yahudi ve Marksist yazarlara karşı başlattığı sansür kampanyasında toplanan kitapların yakıldığı alana kurulmuş.

The Parthenon of Books, eylül ortasına kadar Almanya’nın Kassel kentinde görülebilir.

El Partenón de libros, Marta Minujín’in 1983 yılında Arjantin, Buenos Aires’te yaptığı yerleştirme

 

Kassel’de toplanan kitapların yakıldığı alan, 1941


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım