11 EYLÜL İÇİN KİŞİSEL BİR ANMA: “İLK ELMA”

first-apple-2

Televizyonlardan izlediğimiz, kimilerinin New York’un çeşitli yerlerinde birebir yaşadığı, belleklerden sonsuza dek silinemeyeceğini söyleyebileceğimiz, dünyayı değiştiren 11 Eylül 2001’den beri 15 yılın geçtiğine inanmak oldukça zor.

Trajik günün yıl dönümlerinde, kamuoyunda en uygun anmanın ne şekilde yapılması gerektiğine dair tartışmalar dönüyor. Yalnızca 11 Eylül’ü değil, 2004 yılında Madrid’te gerçekleşen bombalı saldırıyı da tecrübe eden sanatçı Ramón Espantaleón ise bu tartışmalar içinde kişisel yanıtını kendi işiyle veriyor.

Ramón Espantaleón: First Apple

First Apple” (İlk Elma), New York’un çeşitli ölçeklerdeki modellerini yeniden yaratmanın ve kimi durumlarda bu 3 boyutlu renderlarla İkiz Kuleler‘i çizmenin yollarını arayan iddialı bir iş.

Espantaleón, üzerinde çalışılacak platform olarak 31.920 volumetrik birimle, 1/65 ölçekli Manhattan’ı çamurdan inşa etmiş. Bu birimler daha sonra, her bir bloğu epoksi reçine ve poliüretan ile yeniden üretmek için kullanılabilen, silikon dökülerek kalıp haline getirilen, pikselleştirilmiş şehir blokları oluşturmak için kullanılmış.

Ramón Espantaleón: First Apple

Tekrar edilebilir bu yöntem, alan, renk, malzeme ve hatta tipografide sınırsız bir araştırma ve deneysellik potansiyeli taşıyarak, mimari noktalama akımının (pointillism) yukarıda görebileceğiniz çeşitli biçimlerini ortaya çıkarmış.

Ramón Espantaleón: First Apple

11 eseri yakında Madrid’de sergilenecek olan Espantaleón, buna ek olarak eserleri New York’ta da takipçileriyle buluşturmayı amaçlıyor.

Projenin detaylarına ve sanatçının diğer işlerine bakmak için Landspot adlı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.Ramón Espantaleón: First Apple

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım