2000 BİLYEYLE MÜZİK YAPAN EL YAPIMI ENSTRÜMAN

wintergatan-kotsıfır-00

Martin Molin çok uzun yıllardır orkestra çanı, traktofon ve teremin gibi olağandışı enstrümanları çalan İsveçli bir müzisyen. Ancak enstrümanlarla ilgili olan asıl hüneri icat ettiği “Wintergatan Marble Machine” (Wintergatan Bilye Makinesi). Çarklı kolla çalışan müzik kutusu içinde 2000 tane çelik bilye barındırıyor. Çarkın dönmesiyle aktif hale geçen vibrafon, bas, davul, zil ve diğer enstrümanlar birbirine geçmeli parçalardan oluşuyor. Düzeneğin içindeki bilyeler kol döndükçe huni, kasnak ve tüplerden geçerek her vuruşa göre spesifik sesler çıkartıyor.

1 yıldır makinenin üretimiyle uğraşan Molin, makineyi yapmaya 2014 yılında 2 ayda bitirmek için başlamış. 3000 ayrı parçadan oluşan müzik kutusunun tüm parçaları özel tasarım ve el yapımı. Makinenin ilk versiyonlarında 3boyutlu baskı teknolojisini kullanan müzisyen istediği sesleri elde edemediği ve ilk versiyonun görüntüsünden hoşlanmadığı için el yapımı bir makine üretmiş.

Yapım sürecinin büyük bir kısmını belgeleyen sanatçının videolarına YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz.

wintergatan-kotsıfır-01 wintergatan-kotsıfır-02 wintergatan-kotsıfır-03 wintergatan-kotsıfır-04 wintergatan-kotsıfır-05 wintergatan-kotsıfır-06 wintergatan-kotsıfır-07 wintergatan-kotsıfır-08 wintergatan-kotsıfır-09 wintergatan-kotsıfır-10 wintergatan-kotsıfır-11instagrambanner-1024x99Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım