32.000 ADET PİPET KULLANILARAK YAPILMIŞ ANALOG KAMERA

strawcamera_default-min

The Straw Camera” Mick Rarrell ve Cliff Haynes tarafından 32.000 adet pipet kullanılarak tasarlanmış inovatif bir analog kamera tasarımı.

Haynes’in açıklamasına göre ikili ortak ilgi alanları olan görüntüden mümkün olan en doğrudan şekilde imajlar yaratmak fikriyle iş yapmaya başlamışlar: Mick pinhole (iğne deliği) yöntemiyle görüntü oluşturmakla ilgilenirken yaz okulunda aldığı bir ders sırasında Polaroid kamerayı pinhole kameraya çevirmiş ve ikili bu sayede birlikte çalışmaya başlamış.

Aslında iğne deliği ile pipetlerden oluşan ‘straw’ kamera arasında çok az benzerlik bulunuyor; Pinhole bütün görüntüyü tek bir perspektiften verirken, 32.000 adet siyah pipetin bir kutunun içine sıkıştırıldığı ‘The Straw Camera’ her bir pipetin kendi görüntüsünü ürettiği çok noktalı bir perspektif sunuyor. Işığın ayrı ayrı tüplerden toplanarak kaydedildiği, ışığa duyarlı materyal en uca yerleştiriliyor ve ışık doğudan kağıda işliyor: Yani doğrudan analog bir üretim söz konusu.

Konuştuğumuz şeyleri test etmek için başta küçük bir prototip hazırladık. İşe yaradığını gördük ve daha büyük bir kamera yapmanın ilginç olabileceğini düşündük. Bu nedenle 20X24 inch’lik yeni bir kamera yaptık. Siyah beyaz yapılan ilk testlerden sonra, renkli kağıtları negatif olarak kullanmaya başladık. Görüntüleri başka bir renkli kağıda aktararak sonunda pozitif imaja ulaştık.

2 mm çaplı pipetlerin her birinin çiğ diyafram uzunluğu 254 mm, bu uzunluk pozlama için kaba bir başlangıç noktası oluşturuyor. İmajlar alan derinliği olmadan resim düzlemine işleniyor. Böylece ‘The Straw Camera” önüne konulan nesnenin 1:1 ölçekli görüntüsünü veriyor. Her pipet kendi yoğunluğuna ve renk tonuna sahip. 32.000 adet pipetin görüntüyü tek tek kaydettiği kamerayla elde edilen özgün imajları aşağıda inceleyebilirsiniz.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım