AFRİKA’DA ÇÖP SORUNUNA MOBİL ÇÖZÜM: WECYCLERS

wecyclers_kotsifir

Nijerya’nın nüfusu en kalabalık şehri Lagos, tüm kenti tehdit eden büyük ölçekli bir çöp sorunuyla karşı karşıya. Tüm kenti kaplayan çöpler, kent dışına tahliye edilememelerinden ötürü çevre kirliliği ve sağlık problemlerine neden oluyor.

Lagos’un kent hayatını riske atacak kadar büyük ölçeklere ulaşan çöp sorununu çözmek için Bilikiss Adebiyi, Wecyclers adlı mobil bir projeye imza attı. Sivil inisiyatif olarak ortaya çıkan proje, düşük gelirli ailelerin, çöplerini kargo bisikletleriyle geri dönüşüm ünitelerine ulaştırmalarını sağlıyor.

wecyclers_2_kotsifir

Güncel verilere göre kentte tahliye edilemeden yeraltı sularına ve toprağa karışan 10 bin ton çöp bulunuyor. Kent sakinlerinin %60’ı gecekondu mahallelerinde yaşıyor ve belediye hizmetlerine erişemiyorlar. Bu da kentin gecekondu mahallelerinde yönetilemeyen çöp yığınlarının oluşmasına sebep oluyor.

Wecyclers, belediyenin hizmet götürmediği mahallelerdeki durumu değiştirecek bir teşvik projesi olarak ortaya çıkmış. Kargo bisikletler gelir düzeyi düşük mahallelerde dolaşarak geri dönüşüme sokulabilecek atıkları mahalleliden satın alıyor. Proje kentin çöpten arınmasına yardımcı olurken bu aileler için de ek bir gelir kaynağı oluşturuyor.

wecyclers_3_kotsifirHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım