AHMET DOĞU İPEK’TEN KARANLIK KENT TASVİRLERİ

ahmet-dogu-ipek-1

İstanbullu sanatçı Ahmet Doğu İpek‘in işleri uzun çalışma saatleri isteyen özenli çalışmalar olarak tarif edilebilir. Sanatçı, kendi meditatif çalışma tarzında, kağıt üzerindeki suluboya ve kurşun kalem gibi geleneksel materyalleri kullanıyor. Buna karşın İpek’in teknikleri yenilikçi olmaya devam ediyor.

Konseptin ilhamı, postmodern toplum fikrinden, “kitle” kavramı ve Negri & Hardt, Canetti, Harvey ve Calvino gibi bir dizi düşünürün teorilerinden gelmesine rağmen, sonuç Piranesi ve Gustave Doré gibi geç 18. ve erken 19. yüzyıl ustalarının çalışmalarını daha çok hatırlatıyor.

Ahmet Doğu İpek

Serilerinde bir formun ya da örüntünün sonsuz yeniden üretimini ve -klasikten uzak- “manzara”ların yatay ve/veya dikey genişlemesini görüyoruz. İçinde, dolambaçlı, iç içe geçmiş formları tasvir ettiği ilk serisi “İkinci Hasat”, son iki seriyle ortak bir zemini paylaşıyor: çok katmanlılık, karmaşıklık ve karanlık.

Sulu boya ile yapılan “Yapı Pornosu” adlı şaşırtıcı ikinci serisinde İpek, yüksek binaları, yeryüzü ve gökyüzü olmaksızın tekrarlayarak bir cephe denizi oluşturarak ve başka bir dünyaya ait fakat tanınabilir bir model oluşturuyor. En son yaptığı “Su Kayıtları” serisi, sabırla oluşturulmuş sulu boya katmanlarıyla ortaya çıkarılmış soyut manzara resimlerini içeriyor.

İpek’in eserlerinin İstanbul’la çok güçlü bağları bulunuyor. Mikro kozmosdan makro kozmosa uzanan eski ve yeni serilerindeki kalıplar ve tekrarlar, her ölçekteki kitleler ve yapılar içerisinde farklı karmaşıklık seviyelerini tanımlıyor. Eserleri özel ve kurumsal koleksiyonlarda tutuluyor.

Ahmet Doğu İpek

Ahmet Doğu İpek

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım