AMSTERDAM’A YAPILACAK YENİ KÖPRÜ 3 BOYUTLU YAZICIYLA ÜRETİLECEK

amsterdam_köprü_3

17.yy dan beri kanallarını köprülerle bağlayan Amsterdam, bunlara bir yenisini daha ekliyor. Her döneme ait 1200‘e yakın köprü örneği görebileceğiniz Amsterdam’da büyüyen 3b yazıcı teknolojisiyle bir köprü üretilecek. Girift çelikten yapılan MX3D adlı yaya köprüsü için Joris Laarman LabHeijmans ve Autodesk birlikte çalışıyorlar.

Köprünün inşası için metal, plastik ve karma malzemeyle çalışabilen 6 akslı endüstriyel bir robot kullanılacak. 3b yazıcı teknolojisinin entegre edileceği bu robotlardan 2 tanesi ile yapılacak köprü, karşılıklı olarak köprü ayaklarından üretilmeye başlanacak ve ortada robotların karşılaştıkları yerde köprü tamamlanacak.

Alışılagelmiş 3 boutlu yazıcı mantığıyla çalışmayan bu robotlar, üretim sürecini hızlandırırken malzemeyle ilgili de denemeler yapma fırsatı veriyor.

Ekim 2015’te yapımına başlanacak olan köprünün prototipleri yapılmaya başlanmış bile. Projeyle ilgili daha detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

amsterdam_köprü amsterdam_köprü_1 amsterdam_köprü_2 amsterdam_köprü_4 amsterdam_köprü_5 amsterdam_köprü_6instagramBannerHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım