‘ARŞİV RÜYASI’: YENİ OKUMA VE GÖRME BİÇİMLERİ

arsiv ruyası (5)

SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarında bulunan 1 milyon 700 bini aşkın belgenin içerik ve sınıflarına göre işlendikleri, nöral bir ağ aracılığıyla ilişkilendirildikleri ‘Arşiv Rüyası’; Refik Anadol tarafından, Google’ın ‘Artists and Machine Intelligence’ projesi kapsamında gerçekleştirilen projelerden biri.

Medya teknolojilerinin zaman, boyut ve mimari algılarımızı nasıl değiştirdiğiyle ilgilenen Refik Anadol, fiziksel ile dijitalin ilişkilendiği mekansallık üzerine görselleştirme çalışmalarıyla ilgileniyor. Arşiv Rüyası’nın, yapay zekanın bıraktığı izler ve kurabildiği ilişkiler arasında, – bir anlamda ilk defa – insan olarak yer alabildiğimiz bir ortam olduğunu belirten, Anadol; bu gerçekliğe dair mekan kurma çabasının yeni okuma ve görme biçimleri sunduğunu belirtiyor. (Kortun, V. Anadol, R. SALT Galata’da bir Arşiv Rüyası, 2017).

İlk defa 20 Nisan’da SALT Galata’da ziyaretçileriyle buluşan ve SALT arşiv koleksiyonunda yer alan ilişkilerin yapay zeka araçlarıyla değerlendirildiği medya yerleştirmesi ‘Arşiv Rüyası’nı görmek isteyenler için belirtelim, yerleştirme çalışması 11 Haziran tarihine kadar izleyicilerine açık olacak.

arsiv ruyasıarsiv ruyası arsiv ruyası

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım