BEN MURPHY İSPANYA DAĞLARINA KONUMLANAN GEÇİCİ/GÖÇEBE MİMARLIĞI FOTOĞRAFLIYOR

the-riverbed-photography-ben-murphy- (7)-min

Fotoğrafçı Ben Murphy son on yılını İspanya’nın güneydoğusundaki kırsal alanlarda çok kültürlü göçebelerin yaşadığı geçici konutları belgelemeye adadı.

The Riverbed” ismini verdiği seride karşıt kültürlü toplulukların yaşam alanı olarak kullandığı özelleştirilmiş minibüslerden karavanlara, çadırlardan ahşap taşıyıcılı yapılara kadar pek çok farklı konut tipine yer verdi.

Örneğin bir fotoğrafta; saman balyalarından yapılma duvarlar ve çatı örtüsüne sahip bir evin, tipik bir giriş kapısına sahip olduğunu görüyoruz. Başka bir fotoğrafta ise içinde kurulu bir sobası ve diğer ev eşyalarıyla beraber ev olarak kullanılan minibüsü görüyoruz.

“Distinct tribal identities exist here in hard-to-find places; along the banks of an infertile riverbed, in ravines and off mountain passes, in relative proximity to each other and in continual states of flux,” said Murphy, who is based in London.

Murphy’nin açıklamasına göre farklı kimliğe sahip topluluklar verimsiz nehir yataklarının kıyıları boyunca ve dağ geçitlerinde bulunması zor yerlerde yaşıyorlar. Birbirlerine göreceli yakınlıkta konumlanan yerleşkeler sürekli olarak akış halinde bulunuyorlar.

Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Japonya ve dünyanın başka yerlerinden günümüz toplumunun normlarını ve yerleşik yaşamın dayattıklarını reddeden ve düzeni altüst eden insanlar bu bölgeye çekilerek araziye ve yerel kültüre geçici olarak damgalarını vuruyorlar.

Murphy’ye göre burada varolan çeşitli grupların kökleri punklar, hippieler, new-age gezginleri gibi marjinal alt kültürel gruplara dayanıyor. Hepsi de kasaba şehir gibi yerleşkelerde ikamet etmek yerine uzak dağlık bölgelere kendi isteğiyle göç etmeyi tercih etmiş.

Murphy toplumun sınırlarına konumlanan bu insanlardan ve kendileri için yarattıkları ortamdan öğrenecek çok şey olduğuna inanıyor. Çalışmanın amacı fotoğraflardaki geçici konutlar vasıtasıyla bu insanların kültürlerini yansıtmak.

Çalışma varolan sistemi reddederken kaçınılmaz olan çelişkileri,tavizleri ve zorlukları ortaya çıkarırken bir yandan da ev, toplum ve özgürlük kavramlarından beklentilerimizi değerlendiriyor.

Murphy’nin 21 adet  analog fotoğraf baskısından oluşan sergisi “The Riverbed” bu baharda Londra’da bulunan Architectural Association Gallery’de gösterilecek.

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım