BIG, KONTEYNERLERDEN YÜZEN ÖĞRENCİ EVLERİ TASARLADI

urban-rigger-big-kotsifir-00

BIG mimarlığın kurucusu Bjarke Ingels, Kopenhaglı öğrenciler için ‘yüzen konteynerler’ tasarladı.

“Urban Rigger” projesi toplamda 680 metrekareye yerleşen 15 farklı yaşam alanı sunuyor. Hesaplı, karbon salınımsız, sürdürülebilir ve yüzebilen konteynerlerin oluşturduğu alanların her biri ortak kullanım için tasarlanan yeşil avlunun etrafında konumlanıyor.

Kopenhag’da artan öğrenci konutu talebine cevap vermeye odaklanan proje için BIG grubu; öğrenci sayısı artmaya devam ettikçe ilave çözümlere ihtiyaç duyulacağını ekliyor.

Dokuz konteynerin merkezde bir kış bahçesi oluşturacak şekilde kümelenmesiyle oluşan alan, öğrencilere ortak buluşma alanları da yaratıyor.

Diğer kıyı şehirleriyle de etkileşime geçebilecek olan bu yeni yaşam alanı, ihtiyaç olan kentlere de belli bir kapasitede hizmet verebiliyor. Bu ‘yüzen yaşam alanları’, konaklama alanına ihtiyacı olup yeterli konut stoğuna sahip olmayan diğer kıyı şehirlerinin taleplerine de cevap verebilir ya da yol gösterebilir nitelikte.

urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-02urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-04urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-06urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-07urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-08urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-09urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-11urban-rigger-big-bjarke-ingels-group-student-housing-copenhagen-shipping-containers-designboom-13Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım