BİLGİ ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK ÖĞRENCİLERİNDEN SANTRALİSTANBUL’UN DÖNÜŞÜMÜ

İstanbul Bilgi Üniversitesi 4. sınıf öğrencileri, Koruma ve Restorasyon dersi kapsamında, santralistanbul ve Istanbul Manifaturacılar Çarşı’nı (IMÇ) konu alan bir proje hazırladılar.

environs

Koruma perspektifiyle, IMÇ ve santralistanbul‘un niteliklerini araştıran öğrenciler dönem sonunda doküman niteliğinde birer video hazırladı.

Yapılan projelerden arasından “ENVIRONS”, Santralistanbul’un dönüşüm dinamiklerini, çevresiyle olan ilişkini,  bulunduğu yerdeki sosyo kültürel etkilerini araştırmış. Halihazırdaki kullanıcılardan, yapının tarihini bilen kullanıcılara kadar birçok farklı grupla görüşmeler yapan öğrenciler santralistanbul’un  sadece bir üniversite yerleşkesi değil aynı zamanda İstanbul için bir hafıza mekanı niteliğinde olduğunu da gözler önüne sermiş.

Alara AkiltopuMehmet Can GümüşAyşegül Tepe ve Gamze Özel‘in hazırladığı proje;


ENVIRONS
Alara Akiltopu
Mehmet Can Gümüş
Ayşegül Tepe
Gamze ÖZel

Proje Yürütücüleri
Kutay Karabağ
Ebru Omay Polat


Projelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk elektrik santrali olan santralistanbul şu anda Bilgi Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. 2007 yılında eğitim kampüsü olarak tekrar kullanıma açılan yerleşkenin restorasyon ve proje çalışmalarını İhsan Bilgin, Nevzat Sayın ve Emre Arolat yaptı.

Doğan Tekeli ve Sami Sisa tarafından 1960 yılında yapımı başlanan IMÇ ilk mat building örnekleri arasında anılıyor. geleneksel ve modern mimarinin birlikte kullanılmasının çok önemli örneklerinden olan IMÇ binası, 60’lı yıllarda da müzik endüstrisinin simgesel yapılarından olmuştur.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım