BİR BENZİN İSTASYONUNUN İKİNCİ YAŞAMI: ‘HERE AFTER’

craig-carl-benzin-istasyonu (8)

İngiliz yayıncılık tarihi bakımından Londra, White City bölgesinin önemini vurgulayan halka açık sanat çalışması ‘Here After’, gösterişsiz ve artık kullanılmayan bir benzin istasyonunu yeniden canlandırıyor. Tasarımcılar Craig & Karl’ın, televizyon test kartında bulunan parlak tonları giydirdiği benzin istasyonu, bu yıl içerisinde yeniden geliştirilerek kullanıma açılan BBC’ye ait eski genel merkez ve yine BBC’ye ait Media Village arasındaki bir bölgede konumlanıyor.

craig carl

Sıradan benzin istasyonlarının görünümünü kıvrımlı şekillerle, büyük akaryakıt şirketlerinin markalaşmasında kullanılan şeritli form ve renkleri bir araya getiren çalışma, site geçmişindeki parçalar arasından kendini yeniden gösteriyor.

Here After‘ uluslararası tasarım ikilisinin Londra’daki ilk halka açık sanat eseri. İkili bu projeyi benzin istasyonunun ‘ikinci yaşamı’ ya da ‘altın çağı’ olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Artık işlevini tamamlayıp, görevini yerine getirdiğine göre, şimdi yapının kendisinin tadını çıkartabiliriz.”

craig carlcraig carlcraig carl craig carl craig carl

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım