BİR BİNANIN DEĞİŞİMİ ÜZERİNDEN PARİS’İN TARİHİNİ ANLATAN İLLÜSTRASYONLAR

mahe9_kotsıfır

Fransız illustrasyon sanatçısı Vincent Mahe şehirlerin mimari kimliklerine odaklanarak anlatılar oluşturuyor. Mahe, Paris’in sokaklarında yürürken kafasında bir kitap fikri belirmiş. Paris’in tek bir yapısını görselleştirerek, yapının değişimi üzerinden bir Paris hikayesi anlatılabileceğini düşünmüş ve çalışmaya başlamış.

Paris’in 750 yıllık zengin tarihini, Paris’in en eski binalarından birinin bu zaman aralığı boyunca evrimine odaklanarak anlatan 750 years in Paris, Nobrow Press tarafından yayınlandı.

Kitap 1265 yılında yapının inşa edilişiyle başlıyor, sayfa sayfa ilerleyerek 1348 yılındaki Kara Veba‘nın izlerini, 1789 Fransız Devrimi‘ni ve 1968 deneyimini tek bir bina üzerinden okumayı mümkün kılıyor.

Sanatçı bir yapının mimari değişiminin kentin tarihi hakkında çok şey söyleyebileceğini gösteriyor.

”Önceki nesiller bizimle aynı kaldırımda, aynı gökyüzünün altında yürüdü. Bize bu binaları, geçmişten gelen birer tanık olarak bıraktılar.”mahe10_kotsıfır

 

mahe_kotsıfırmahe2_kotsıfır mahe3_kotsıfır mahe4_kotsıfır mahe5_kotsıfır mahe6_kotsıfır mahe7_kotsıfır mahe8_kotsıfırmahe11_kotsıfırDiğer kotlar:amerikanevi

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım