BİR MİMAR OLARAK DONALD TRUMP

donald_trump_00_kotsifir

Mimarlık ve politik sapkınlığın ilişkisi Mussolini’den Hitler’e tarih boyunca çeşitli şekillerde kendini gösterdi. Totaliter liderler ürkütücü fikirlerini somutlaştıran araç olarak mimarlığı kullandı.

Meksikalı tasarım ofisi estudio 3.14, Donald Trump‘ın ağzından düşürmediği çılgın projesini, Meksika – ABD sınırı boyunca uzanan duvarı, hayal etti.

Önce Trump’ın hayalini kendisinden dinleyelim:

Proje, çöl, engebeli arazi ve kentsel dokuda yer alan renderlar, kat planları ve diyagramlardan oluşuyor. Kesite bakıldığında duvarın sadece bir sınırdan ibaret olmadığını görebiliyoruz. Yapı, 11 milyon insanı hapsedebilecek ve sınır dışı edebilecek devasa bir hapishane olarak mekanlaşıyor. Duvar; içinde güvenlik, yönetim, sağlık alanlarıyla birlikte göçmenlerin çalışacağı tekstil fabrikasını da barındırıyor.

Tasarımcılar: ”Bizler, Trump’ın hayallerini canlandırma becerisine sahip mimar ve tasarımcılar olarak, bu hayalleri görselleştirerek insanların karşısına koyduğumuzda, bu sapkınlığa kapılmalarına imkan olmadığını düşünüyoruz” diyor ve ekliyor:

Duvar çok güzel(!), çünkü Meksikalı mimar Luis Barragán’ın pembe duvarlarına gönderme yapıyor.

Çalışmanın Superstudio‘nun işlerinden ve nice mega anıttan ilham aldığını söyleyen tasarımcılar, ”Trump’ın verdiği fikir Meksikalı mimar Baragan’ın duvarlarına bakmamıza vesile oldu” diyor.

donald_trump_04_kotsifir

donald_trump_07_kotsifirdonald_trump_03_kotsifirdonald_trump_08_kotsifirdonald_trump_01_kotsifir donald_trump_02_kotsifir donald_trump_05_kotsifir donald_trump_06_kotsifir donald_trump_09_kotsifir donald_trump_10_kotsifir donald_trump_11_kotsifir donald_trump_12_kotsifirHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım