Birlikte Mücadele, Birlikte Tasarım mümkün!

DüzceUmutAtölyesi

99 Depremi’nden sonra evsiz kalan ve Türkiye’nin ilk kiracı hareketini başlatan Evsiz Depremzedeler Konut Kooperatifi, Düzce Umut Atölyesi birlikteliğinde kendi mahallelerini tasarlıyor.

99 Depremi sonrası devlet, evsiz kalan mülk sahipleri için konut sağlarken, kiracılara yönelik bir çözüm geliştirmemiş, onlara prefabrik yapılar sağlamıştı. 2003 yılında prefabrik yapıların da boşaltılması üzerine bir kez daha evsiz kalan kiracılar, Evsiz Depremzedeler Konut Kooperatifi’ni kurup haklarını aramaya başladılar. Düzce’de yaptıkları eylemlerle seslerini duyuramayan Evsiz Depremzedeler, eylemlerine Ankara’da devam etti. 16 senedir devam eden mücadele, en sonunda kazanımla sonuçlandı. Bu süreçte sayısız eylem ve duruşma gören kooperatif üyeleri verilen yanlış kararların değişmesi için de çok çaba harcadı. Kooperatif’ten Sami Kılıç süreçle ilgili; “Önce bize hakkınız yok dediler, sonra hakkınız var ama arazi yok dediler. En sonunda araziyi vereceğiz dediler. Ama 13 yıl bekledik” diyor. Depremzedeler, imar planlarının 2014’te tamamlanabilmesinin ardından arsalarını aldılar. Hukuki mücadelelerine başladıktan 13 yıl sonra, TOKİ’den 10 taksitle arsalarını alan 389 kişi, şimdi yepyeni bir sürecin içinde!

500-314

Depremzedeler, Düzce Umut Atölyesi bünyesinde, Düzce’nin Beyköy ilçesindeki 42 bin metrekarelik araziyi, katılımcı planlamayla, bir mahalleye dönüştürmeye hazırlanıyor. Daha önce bir oyun atölyesi düzenleyen grup, bundan sonra her Cumartesi MSGSÜ’de bir araya gelip, mahallelerini kuracaklar.

Düzce Umut Atölyesi’nin kolektif bir zeminde kurguladığı bu proje, bünyesinde mimari, planlama, inşaat mühendisliği, iletişim, sosyoloji, hukuk gibi farklı disiplinlerden akademisyen, öğrenci, gönüllüler ve en önemlisi depremzedeleri barındırıyor. Herkesin katılımına açık olan, konut tasarım atölyesi isteyen herkesin bu kolektif işin bir parçası olmasını bekliyor.

img_1797

img_1675

Düzce Umut Atölyesi, bir araya gelme amaçlarını açık çağrıya dönüştürerek isteyen herkesin katılımını beklediklerini duyurdular.

“Düzceli Evsiz Depremzedeler Konut Kooperatifi’nin talebi, Bir Umut Derneği – Dayanışmacı Atölye’nin çağrısı üzerine bir araya gelmiş, mimari, planlama, inşaat mühendisliği, iletişim, sosyoloji, hukuk gibi farklı disiplinlerden akademisyen, öğrenci ve gönüllü yurttaşlarız.

Düzceli Depremzedelerin verdikleri adalet mücadelesinin tüm Türkiye’ye umut olması gerektiğinin farkındayız. Hak sahiplerinin hukuki ve fiili mücadele sonucu hak ettiklerine ulaşacağına inanıyoruz. Açık bir ortamda, eşitlik içinde, kolektif bir şekilde çalışıyoruz. Dayanışmanın hayatın bütün alanlarında işleyebileceğine dair güven oluşturmayı ve bu yönde somut örnekler üretmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de başka türlü bir konut üretim pratiğinin mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu inanç doğrultusunda konut tasarım atölyesi çalışmalarını sürdürüyoruz.”

Katılımın açık olduğu, Düzce Umut Atölyesi’nin blog sayfasından gelişmeleri ve yeni yapılan atölyeleri takip edebilirsiniz.twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım