BİTMEMİŞ YAPILAR SENFONİSİ

permanently-unfinished_01_kotsifir-1050×600

Galapagos Adaları‘na gelen ziyaretçilerin çoğu, gözlerini adanın egzotik doğasına ve hayvanlarına çeviriyor. Çünkü herhangi bir kentsel alanın varlığı, adanın öne çıkarılan turistik kimliğine yönelik bir müdahale, bir çelişki olarak görülüyor.

İstanbul’un çeper mahallelerine de yakın zamana dek hakim olan bu doku, zamanla apartmanlaşır öngörüsüyle inşa edilen tek katlı gecekondular, açıkta bırakılan filizler ve bu filizlerin üzerine eklemlenen örtülerle yaratılan geçici kullanım alanlarndan oluşuyor.

Adanın tipolojisi yapımla söküm arasında bir yerde asılı duruyor. TOKİ öncesi dönemden kendi kendi kentlerimizde de tandık olduğumuz bu yapıların her biri, Joseph Kennedy’nin fotoğraflarında birer anıta dönüşüyor.

Oslo School of Architecture and Design‘dan Joseph Kennedy‘nin, ”permanently unfinished” serisinde belgelediği bu yapılar, büyümeye dair iyimser bir bakışın yanı sıra, bir araya geldiklerinde kentsel çürüme sürecinin de izlerini taşıyorlar.

Çalışmada Puerto Baquerzio Moreno bölgesinin bir haritalaması da mevcut. Bölgede incelenen 1253 yapıdan 906’sının ”çoğunlukla” tamamlandığı, 207’sinin yarım kaldığı görülebiliyor.

fotoğraflar © Joseph Kennedy

permanently-unfinished_02_kotsifir permanently-unfinished_03_kotsifir permanently-unfinished_04_kotsifir permanently-unfinished_05_kotsifir permanently-unfinished_06_kotsifir permanently-unfinished_07_kotsifir permanently-unfinished_08_kotsifir permanently-unfinished_09_kotsifir permanently-unfinished_10_kotsifir permanently-unfinished_11_kotsifir permanently-unfinished_12_kotsifir permanently-unfinished_13_kotsifir permanently-unfinished_14_kotsifir permanently-unfinished_15_kotsifir permanently-unfinished_16_kotsifir permanently-unfinished_17_kotsifir permanently-unfinished_18_kotsifir permanently-unfinished_19_kotsifir permanently-unfinished_20_kotsifir permanently-unfinished_21_kotsifir

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım