‘BRUTAL EAST’ KAĞIT MAKET KİTİ İLE SAVAŞ SONRASI BRÜTALİST MİMARİYİ YENİDEN YARATIN!

brutal east (6)

Polonyalı kreatif stüdyo Zupagrafika Orta ve Doğu Avrupa’da savaş sonrası dönemde ortaya çıkan brütalist mimariyi, üç boyutlu maketlerini yapabileceğiniz bir illüstrasyon kitini içeren ‘Brutal East’ kitabıyla kutluyor. Projenin amacı; prefabrike panellerden oluşan ve başka dünyadanmış gibi görünen soğuk savaş döneminin Çek ve Slovak yapılarını, eğlenceli bir şekilde keşfetmek ve yeniden canlandırmak.

brütalistbrütalistSavaş sonrası modernizm ile özel olarak ilgilenen Zupagrafika, Sovyet döneminin simgeleri olan ve yıkılma tehdidiyle karşı karşıya kalan 7 adet brutalist binayı bir araya getiriyor. Yedi adet binadan oluşan sette; Sırbistan’da bulunan Belgrad Doğu Kapısı, Moldova’da yer alan ‘Romanita’ kolektif konut kulesi, Rusya’da bulunan Kaliningrad Sovyet Konutları, Prag’daki ‘Jižní Město Panelák’ yerleşkesi, St.Petersburg’da bulunan ‘Novosmolenskaya’ konut kompleksi, Litvanya’da bulunan ‘Vilnius’ spor salonu ve Polonya’daki ‘Manhattan’ konut yerleşkesi bulunuyor.

brütalist

Kitap kiti geri dönüştürülmüş kağıt ve mukavvadan doğa dostu malzemeler kullanılarak üretilmiş. Her bir binanın yanında mimarının kısa bir biyografisi, binanın hikayesi ve bulunduğu yer hakkında kısa bir bilgi yer alıyor.

brütalist brütalistbrütalist brütalistbrütalistbrütalist brütalistbrütalist

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım