BUGÜN HABERLERDE HİÇBİR ŞEY YOK

gazete-joseph ernst (5)

Bugün haberlerde hiçbir şey yok! Sanatçı Joseph Ernst küresel gazeteleri içlerindeki haberlerden sıyrılmış boş halleriyle yeniden hayal ediyor.

Brexit ve Trump sonrası dünyada yaşıyoruz. Her şey dikkatimizi çekmek için çığlık atıyor, her şey zamanımızı almak için rekabet halinde.

Joseph Ernst’e göre bir günde çok fazla saat var ve bir noktada durup kendimizi kapatmamız gerekiyor.

Bazıları için bu kapatma sadece televizyon izleyerek, sakince kitap okuyarak, ya da arkadaş grubuyla sosyalleşerek gerçekleşiyor olabilir; ancak  Ernst kendini kapatmak için daha büyük bir önlem almış. Dünyaca ünlü gazeteleri barındırdıkları bütün içerikten temizlemiş ve  etrafta olup bitenle ilgili bilgi akışını bir süreliğine susturmayı başarmış. “Nothing in the News” isimli seride geriye yalnızca kolonların yerini belirten gri kutular orada artık bulunmayan bilginin vaatleri olarak kalmış.

joseph ernst

Proje, Ernst’in daha önceki serisi Nothing on the Internetin fiziksel bir tezahürü niteliğinde. İçeriği boşaltılmış internet sitelerinden oluşan önceki seri, sanatçının günümüzdeki pek çok insan gibi zamanının çoğunu çevrimiçi olarak geçirdiğini farkettiğinde ortaya çıkmış. Neredeyse karşılığında hiçbir şey almadan vaktinin çoğunu harcadığı Intagram, Facebook, e-Bay gibi siteleri şablonlarıyla baş başa bırakmaya karar vermiş.

joseph ernst

“Hayatlarımızı anlam ve bilgi ile doldurma konusundaki çabalarımız bizi hızlıca alabildiğimiz her şeyi almaya, her şeyi okumaya okuyamıyorsak da başlıklardan anlam çıkarmaya yöneltiyor. Haberleri başlıklarından öğreniyor, reklamlardan kaçınmaya çabalıyoruz, bütün bunları yaparken bir de Facebook ve Instagram akışımızı da güncel tutmaya çalışıyoruz.” Ernst hem gazete, hem internet serisinde bunca bilginin ortasında yaşamaya çalışırken bir anda her şeyi kapatsak ne olur sorusunun cevabını arıyor.

joseph ernstjoseph ernst joseph ernst joseph ernst joseph ernst joseph ernst joseph ernst

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım