CHARLES PETILLON COVENT GARDEN MARKET’İ 100 BİN BEYAZ BALONLA DOLDURDU

cloud_kotsıfır

Fransız sanatçı Charles Petillon Londra Covent Garden‘da bulunan 19. yüzyıla ait Market Building binasının tavanını balondan yapılmış devasa bir bulutla kapladı.

Heartbeat enstalasyonu, Petillon’ın boşlukları beyaz balonlarla doldurduğu Invasions serisinin sonuncusu olsa da Petillon’ın İngiltere’deki ilk canlı projesi.

100 bin beyaz balondan oluşan hava dolu heykel, Grade II-listed binasının güney holü boyunca uzanmaktadır. Taş zemininden ayrı bulunan tarihi marketin bir bölümü, Londralı tasarımcı Alex Chinneck’in bir önceki enstalasyonuna ev sahipliği yapmıştı.

Petillon, ”Oluşturduğum balon istilası bir metafor.” diyor. ”Projenin amacı; her gün yanından geçip gittiğimiz ama fark etmediğimiz şeylere olan bakış açımızı değiştirmek.”

Heartbeat ile Market Building’i yeniden bu bölgenin kalbi haline getirmek istiyorum. Ziyaretçilerin, binanın Londra hayatının kalbi olduğu zamanları hatırlamalarını sağlamaya çalışıyorum.” diye ekliyor.

cloud2_kotsıfır

Enstalasyon, 54 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde. Binanın eğimli çatısı ile destek kemerleri altında ve yürüyüş yolları ile çökmüş kemerlerin üzerinde asılı olarak duruyor. İçinden yapısını aydınlatan, kalp atışını taklit eden hafif beyaz bir ışıkla aydınlatılıyor.

Petillon, ”Her balon kendi sınırlarına sahip, aynı zamanda aşağıda bulunan pazarın üzerinde kayan dev fakat kırılgan bulut bileşiminin bir parçası.” diyor. ”Bu kırılganlık, çelişen malzemeler ve ayrıca balonların canlı ve mekanla hareket eden beyazlıklarıyla temsil ediliyor.”

Balonlar, hiçbir yüzeye dokunmadan havada asılı durmaları için bir dizi kablo ile binanın metal iskeletine bağlanmışlar.

cloud_kotsıfır cloud3_kotsıfır cloud4_kotsıfır cloud5_kotsıfır cloud6_kotsıfır cloud7_kotsıfırtwitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım