CHIHARU SHIOTA’NIN BOŞLUKTA YÜZEN TEKNELERİ

ChiharuShiota-enstalasyon-kotsıfır-01

Chiharu Shiota’nın yaklaşık 300.000 metre beyaz ip kullanarak oluşturduğu yeni enstalasyonu Fransız alışveriş mağazası La Bon Marché’ın zeminini ve galeri boşluğunu uçuşan tekneler ile dolduruyor.

Where are we going?” (Nereye gidiyoruz?) başlıklı sergide mağazanın tam ortasında zemine kadar yayılan 150 adet tekne, ziyaretçileri enstalasyonun içine karışmaya teşvik ediyor. Shiota’nın işlerinde sık sık karşılaştığımız bir tema olan “tekne” teması, önceki işlerinde kullandığı siyah ve kırmızı ipliklerin yerine bu defa ilk kez beyaz ipliklerle karşımıza çıkıyor.

Serginin başlığı olarak seçilen  “Where are we going?”  cümlesi, her birimizin bireysel ve kolektif yaşamını belirleyen gizemli varış noktalarımıza atıfta bulunuyor.  İplikten üretilmiş tekneler bilinmeyen yerlere doğru seyir eden gemileri temsil ediyor. Eser izleyicide şiirsel bir his uyandırırken bir yandan da geleceğe dair tedirginlik hissini aşılamayı hedefliyor.

Le Bon Marché’a verdiği bir röportajda Shiota “Her gün deneyimlediğimiz etkileşimlerin çokluğundan, bu etkileşimlerin geçmiş ve gelecek ile olan bağlantılarından” bahsediyor. “ Bu çözülemez derecede karışık ağların yaratımı ve esnekliği de tıpkı beynimiz gibi, evren gibi ve tabi ki de yaşam gibi bir merak konusu olarak ele alınmış. Shiota “Verecek cevabım yok, sadece sorularım var. Bu sorular da benim işimin kaynağını oluşturuyor.” diyor.

Geçtiğimiz yıl La Bon Marché binasının atrium’unda Ai WeiWei’in 65-foot bamboo and silk dragon isimli işinin sergilendiği bir organizasyon düzenlemişti. Shiota’nın “Where are we going?” isimli işi 18 şubat’a kadar Paris’te görülebilir.

Chiharu Shiota Tekne Enstalasyon

Chiharu Shiota Tekne EnstalasyonChiharu Shiota Tekne Enstalasyon

Chiharu Shiota Tekne EnstalasyonChiharu Shiota Tekne EnstalasyonChiharu Shiota Tekne EnstalasyonChiharu Shiota Tekne Enstalasyon

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım