ÇİN’İN DEĞİŞEN KENT DOKUSU

ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-04

Çin son yıllarda nüfus politikaları, ekonomik pazardaki yeri ve değişen şehir planlamasıyla hakkında sıkça konuşulan bir ülke halini aldı. Tüm bu gelişmelere paralel Çin Hükümeti kent merkezlerinde sistematik bir yeniden inşa projesi yürütüyor. Her yıl Çin’in kent dokusu yerini gökdelenlere ve yeni iş merkezlerine bırakırken binlerce insan da zorunlu olarak yer değiştiriyor. China Academy of Building Research tarafından açıklanan rakamlara göre Çin genelinde 4.6 milyon metre kare alan yeniden inşa edilmek üzere boşaltıldı.

Çin’de süregelen bu değişimi belgeleyen Paris’li sanatçı Ludo, harabeye dönmüş sokakların duvarlarını yaptığı duvar boyamalarıyla dolduruyor.

Geçtiğimiz 2 yıl boyunca Çin’in farklı şehirlerinde seyahat eden sanatçı, geri dönüşü mümkün olmayan kent dokusundaki ve kent sakinlerindeki bu değişimi fotoğraflamış. Tamamen yıkılmadan önceki o çok kısa zaman aralığında yaptığı duvar boyamalarının hala orada yaşayan insanlarla birlikte bir süre daha var olacağını söyleyen sanatçı, ziyaret ettiği mahallelerin hükümet tarafından harabeye dönüştürüldüğünü söylüyor ve ekliyor; “İnsanlar mı çevrelerine adapte oluyorlar yoksa çevre mi insanlara?”

ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-01ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-02ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-03ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-04ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-05ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-06ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-07ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-08ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-09ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-10ludo-ephemera-çin-KOTSIFIR-11

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım