ÇÖP YIĞINLARINA DÖNÜŞEN ESKİ TELEVİZYONLAR SERAMİK OLUYOR

çöpten-seramiğe-kotsıfır-00

Düz ekran televizyonlara sahip olmadan çok önce kullandığımız eski televizyonlarımıza ne oldu diye hiç düşündünüz mü? Bu büyük, fazlaca yer kaplayan televizyon setleri, hatta eski bilgisayarlarımızın monitörleri Katod Işın Tüpleri (CRT) ile donatılmışlardı. Geri dönüştürülmesi oldukça zor olan bu parçalar neredeyse 860 milyon pound değerinde bir çöp yığını oluşturdular. San Francisco merkezli Fireclay Tile isimli firmanın bu çöp yığını ile ilgili fikri, doğaya karışması da geri dönüştürmesi de oldukça zahmetli olan bu parçalar için yeni bir kullanım alanı yaratıyor. Fireclay Tile, CRT donanımlarının cam parçalarını aldı ve onlardan geri dönüştürülmüş cam seramikler elde etmeyi başardı.

çöpten seramiğe

Şirket eski bilgisayarlarını değiştirmeye başladığında, firmanın sahibi Paul Burns artık kullanılmayan monitörlere neler olduğunu merak etti. Bunların sadece atık toplama sahalarında biriktirildiğini ve koca bir yığın oluşturduğunu öğrendiğinde ise eski bilgisayarlarınızın kullanışlı fayanslara dönüşmesinin bir yolunu buldu.

çöpten seramiğe

İlk aşamada süper kalınlıktaki cam, monitörün geri kalanından ayrılıyor; işlem için güvenli olduğu düşünülen parçalar eziliyor ve mıknatıssızlaştırılıyor. Ortaya çıkan malzeme daha sonra cam parçalarının ısıya maruz kaldıklarında eriyebilecekleri boyuta gelebilmesi için çok aşamalı bir ezilme sürecinden daha geçiyor. Daha sonra CRT’nin kendi rengini açmak için biraz beyaz pigment eklenerek kalıplara dökülüyor. Sonuçta Phosphor adını verdikleri daha açık bir gri elde ediliyor.

çöpten seramiğe

çöpten seramiğe

Fayanslar 2×8” ve 2×4” ölçülerinde dikdörtgen şekilli ya da küçük yuvarlak mozaikler şeklinde, mat veya parlak olarak üretiliyor.

çöpten seramiğe çöpten seramiğe çöpten seramiğe

çöpten seramiğe çöpten seramiğe çöpten seramiğe

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım