DÜNYA’NIN BİLYE OLDUĞU O ÖLÇEKTEN BAŞLAYALIM!

solar-kotsıfır-02

Okul kitaplarından oyuncaklara, her çeşit mecrada güneş sistemiyle ilgili bilgi almak istediğinizde güneş ve gezegenlerin birbirlerine göre oranlarsınız. Her kaynak gezegenleri birbirine göre oranlayan, hangi gezegenin hangisine göre daha büyük olduğunu söyleyen bir dizi bilgi sunar. Ancak bu kaynakların hiçbirisi gerçekten kendi orbitinde yer alan ve ölçekli bir şekilde güneş etrafında yerleşen gezegenleri göstermedi.

Film yapımcısı Alex Gorosh ve Wylie Overstreet, Nevada’nın Black Rock Çölü’nde gerçekten ölçekli bir güneş sistemi modelleyebilmek için bir araya geldi, To Scale adlı kısa filmi yaptı.

Ekip projeye, Dünya’yı bilyeyle temsil ettikleri bir modelle başlamış. Dünya’dan Neptün’e ulaşabilmek ve gezegeni olması gereken yörüngeye yerleştirebilmek için çöl boşluğunda 11.2 kilometrelik bir alana ihtiyaç duymuşlar.

Ekip koordinatları ve gezegenleri koyacakları noktaları tam olarak belirleyebilmek için GPS hesaplayan bir haritalama yöntemi kullanmış. Akşam karanlığı çöktüğünde ise kısa bir time-lapse çekerek 1:847,638,000 ölçekli ilk güneş sistemi modelini belgelemiş.

Projeyle ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

solar-kotsıfır-02 solar-kotsıfır-03 solar-kotsıfır-04bannerMekan1Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım