DÜZEN DAĞILDIĞINDA TASARIM NE YAPAR?

BTF16-KOTSIFIR

2013 yılından beri başarıyla sürdürülen “Bademlik Tasarım Festivali” (BTF) bu yıl “Düzen Dağıldığında Tasarım Ne Yapar?” sorusuyla katılımcılarıyla buluşacak.

2013’te Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü‘nde okuyan bir grup öğrencinin başlattığı Bademlik Tasarım Festivali, farklı tasarım disiplinlerinin bir arada çalışmasına olanak tanıyacak bir ortam oluşturmak amacıyla düzenlenmiş. Mimarlık bölümü öğrencileri başta olmak üzere farklı disiplinlerden öğrenci ve atölye yürütücülerini bir araya getiren etkinlik bu yıl dağılan düzene tasarım disiplinin verdiği reaksiyonları sorguluyor.

Bir öğrenci girişimi olarak başlayan hikaye 4 yıldır gerçek bir festivale dönüşmek yolunda emin adımlarla ilerliyor! Etkinliğin ortaya çıkış fikri Eskişehir’in tarihi dokusunun yaşatıldığı Odunpazarı Bölgesi‘nde yer alan Bademlik Kampüsü‘ne dikkat çekmek.

Bu tarihi dokuda yer alan kampüsün farklı tasarım disiplinlerinden birçok katılımcıya açılmasını ve tanıtılmasını amaçlayan Bademlik Kampüsü öğrencileri, 3 yılda 1000 in üzerinde başvuru alarak, toplamda 490 katılımcıya ev sahipliği yaptı. Bugüne kadar 35 farklı atölyenin yapıldığı Bademlik Tasarım Festivali her yıl gündemin içinden sordukları sorulara tasarım disiplini içinden cevaplar arıyor.

Lokal olarak başlayıp ulusallaşmayı hedefleyen festivalin bu yılki teması ise “Düzen Dağıldığında Tasarım Ne Yapar?” sorusu etrafında birleşiyor. BTF’16 tüm dünyada düzenin zemini kaydığında, tasarımın kendi zeminini nasıl yaratacağını sorguluyor ve tüm katılımcıları bu soru etrafında birlikte düşünmeye çağırıyor! 

6-7-8 Mayıs tarihleri arasında Bademlik Kampüsü‘nde gerçekleşecek BTF’16 katılım koşulları ve atölye duyuruları için takipte kalın!


Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım