EDOARDO TRESOLDI BU KEZ BİR BAZİLİKAYI TEL ÖRGÜLERLE AYAĞA KALDIRDI

©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-14

İşlerini heyecanla takip ettiğimiz Edoardo Tresoldi tellerden ördüğü heykellerine bir yenisini daha ekledi. Sanatçı bu defa Siponto Arkeoloji Parkı‘nda (İtalya) yer alan erken dönem Hıristiyan kilisesini tel örgüleri kullanarak ayağa kaldırdı.

Siponto Arkeoloji Parkı, önemli arkeolojik kazıların yapıldığı büyük bir sit alanı. 13. yüzyılda yaşanan deprem sonrası terk edilen yerleşim alanı dönemin liman ticareti yapılan önemli bölgelerinden birisi. Romanesk tarzın insan eliyle yaratılmış birçok örneğinin bulunduğu bölge, aynı zamanda burayı zamanının önemli psikoposluk bölgelerinden birisi yapan erken dönem Hristiyan bazilikasına da ev sahipliği yapıyor.

Bazilikanın arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıları 13. yüzyılda liman ticareti yapılan bölgeyi günümüzde önemli bir turizm alanına dönüştürmüş. Edoardo Tresoldi, zemininde kolon kalıntıları bulunan bu bazilikayı özgün planına göre tel örgülerle ayağa kaldırdı. Dikeyde yükselen hafif strüktür yapının mimari detaylarını da içinde barındırıyor. Sanatçı bazilikanın kolonatlı yapısını ve kubbeli formunu ince detaylarla ortaya çıkartırken alana da tel örgülerden heykeller yerleştirdi. ‘Basilica di Siponto’ adlı restitüsyon çalışması, boşluğun içinde yarattığı transparan hacimle ziyaretçilerin ışık ve gölge oyunları arasında bir deneyim yaşamasını sağlıyor.

©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-01 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-02 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-03 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-04 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-05 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-06 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-07 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-08 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-09 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-10 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-11 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-12 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-13 ©Blindeyefactory_EdoardoTresoldi_KOTSIFIR-14Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım