EVE DÖNÜŞEN BİR 19. YÜZYIL METAL ATÖLYESİNİN HİKAYESİ

metal atölyesi

Film yapımcısı Tapio Snellman, tasarımcı Jonathan Tuckey’nin 14 yıl önce eski bir metal atölyesinden dönüştürdüğü evini filme aldı.

Jonathan Tuckey Design isimli Londra merkezli firmanın kurucusu olan tasarımcı, 2002 yılında satın aldığı 19. Yüzyıldan kalma metal atölyesini ailesi ve köpekleri için benzersiz bir ev yaratmak hayaliyle yenilemiş ve genişletmiş.

Binanın karakterini canlandırmak için kontrplak ve beton gibi basit ve günlük malzemeler kullanmayı tercih eden Tuckey; eski tuğla duvarları da üzerindeki siyah lekelerle beraber çıplak bırakmış.

Collage House’un filmini çeken Snellman hem zamanla oluşmuş detayları, hem de evin içinde nasıl bir hayat döndüğünü bize aktarmak istemiş. Malzemelere yakından baktığımız 4 sekanslı sahneler 19. Yüzyılın izlerini taşıyor.metal atölyesimetal atölyesiFilmde evin içinde nasıl bir mekan örgüsü kurgulandığını ailenin gündelik hayatından sahneler izleyerek anlayabiliyoruz. Eve üzerinde hala metal atölyesi tabelası bulunan bir girişten ulaşılıyor.

Devamında ise birkaç duvarın kaldırılmasıyla oluşturulmuş arkada uzanan geniş avluyu, orijinal ahşap kirişlerin üzerinde uzanan cam çatıyı görüyoruz. Tavandan açılan bir kapak ile ulaşılan üst katta ise şeffaf çatının altında pişen yemekleri, birlikte vakit geçiren aile bireylerini görmek mümkün.

metal atölyesimetal atölyesi

metal atölyesi

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

    Kaydet    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım