FENERBAHÇE’DEN SIFIRBAHÇE’YE…

zaferakay4_kotsıfır

Bugün Fenerbahçe siluetinde kendini belli etmeye başlayan kızıl-kara sivrilikler buzdağının görünen yüzü sadece. Bu sivrilerin tasarımında “0 ağaç” ilkesi uygulanıyor. Otopark için bütün ağaçlar kesiliyor. Yenisi de dikilmiyor. Bu sivri yapılar 2 yıl sonra tüm Fenerbahçe siluetine hakim olacak. O zaman Fenerbahçe kalmayacak artık. Sıfırbahçe olacak burası. Şu anda bu yapıların yüksek fiyatla satılacağı sanılıyor. Çünkü komşu yapılarda hala bazı ağaçlar var. Oysa Fenerbahçe’de 2 yıl sonra bütün bahçelerdeki ağaçlar sıfırlanacak, yerine birkaç çalı çırpı konulacak. Fenerbahçe Sıfırbahçe olacak.

zaferakay9_kotsıfır

Fenerbahçe Gül Apartmanı bahçesinde kesilmek istenen ağaçlar

O zaman rant düşecek işte Fenerbahçe’de. Çünkü bir farkı kalmayacak Fenerbahçe’nin. Sıfırbahçe’de rant da sıfırlanmış olacak. Nasıl bugün sokak ağaçlandırması olmayan, bahçelerinde üç beş çalı çırpı bulunan, oksijensiz toplu konutlarda rant yoksa… Fenerbahçe gidip yerine Sıfırbahçe geldiğinde, rant da oralarda neyse o olacak. Bu kızıl-kara, sahte tarihsel özenti binalar kalacak elde.

Fenerbahçe’nin Sıfırbahçe’ye dönüşmesinin sorumlusu kim peki? Kadıköy Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm adı altında yürüttüğü Rantsal Dönüşüm. Zaten artık Kadıköy de yok. Rantlıköy var. Rantlıköy Belediyesi’nde de Cumhuriyet Rant Partisi yönetimde.

Kadıköy Belediyesi “modern mimarlık mirası”na hiç değer vermedi. Neden acaba? Mimarlığı sevmediği için mi? Yoksa modern olmadığı için mi?

Her dönemin kendine özgü bir mimarlığı var. 1960’ların da 1970’lerin de nitelikli ve dönemini yansıtan eserleri var. Ancak Kadıköy Belediyesi 1960-70 dönemi yapılarının korunması adına hiçbir açık kapı bırakmadı. Görmezlikten geldi. Neden acaba? Kadıköy İstanbul’un en kültürsüz semti olduğu için mi? Tam tersi iddia ediliyor. Laikliğin kalesi olarak görülüyor. Çağdaş geçiniyor.

Kadıköy Belediyesi kültürsüz değil. Sadece RANT’a teslim olmuş durumda. Kadıköy Belediyesi için RANT’tan başka bir değer yok. Bir zamanlar ağaçları tescilleyen bir Belediye, koca çınarları, ıhlamurları teker teker göçertiyor. Hesabını kimse tutmuyor artık ağaçların. Neden mi? Çünkü Kadıköy Belediyesi artık Rantlıköy Belediyesi olmuş. Rantçı kadrolara teslim olmuş. “Cumhuriyet dönemi” filan yalan artık Kadıköy’de. Sadece RANT var. Fakat bu katliamların ranta etkisini de göreceğiz. İki yıl sürer…

zaferakay4_kotsıfır

”Bugün Fenerbahçe siluetinde kendini belli etmeye başlayan kızıl-kara sivrilikler buzdağının görünen yüzü sadece”

zaferakay2_kotsıfırzaferakay3_kotsıfırDiğer Kotlar: ZAFER AKAY’DAN TALİMHANE’DEKİ DÖNÜŞÜM ÜZERİNE BİR YAZI: İMİTASYON MİMARLIK

twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım