FERRIER ESTATE: İNGİLTERE’NİN ‘BAŞARISIZ’ SOSYAL KONUT PROJESİ

f_estate_1

Büyük ölçekli ütopik projeler her zaman beklenen şekilde sonuçlanmıyor. Belli başlı mimari tipolojiler ve akımlar bu gibi hayal kırıklıklarından sorumlu tutulsalar da (şimdilerde modernizmin geldiği nokta gibi) uygulanan tasarımların, idealize edilmiş durumun başarısız olmasında asıl sebep olmadığını savunan da birçok tartışma mevcut.

Fotoğrafçı Sam Kemp tam da bu tartışmaların merkezindeki ‘başarısızlıkla sonuçlanan projeleri’ fotoğraflıyor. Yaptığı bir proje için Londra’daki terkedilmiş “Ferrier Estate” sosyal konutlarını fotoğraflayan sanatçı, bir dönemin popüler sosyal konut projelerinin toplumsal hafızada yarattığı negatif algıyı tekrar düşünmemiz gerektiğini savunuyor.

Ferrier Estate, 70lerin zengin mahallelerinden Blackheath‘e komşu olarak, banliyölere inşa edilen sosyal konut yapılarından. Yapımlarından kısa bir süre sonra öncülleri gibi sosyal problemlerle, artan suç oranlarıyla ve gözetlenemez olmalarıyla anılmaya başladılar. Zamanla sosyal devlet pratiğinin fiziksel ve ideolojik bir yansıması olarak anılan bu projeler, yapıldıkları bölgelerdeki güvenlik sorunları ve toplumsal hayatta oluşan huzursuzluklar da sebep gösterilerek tarihe karıştı.

Sam Kemp, bu yapıların ve simgeledikleri ideolojinin dramatik çöküşünü göstermek için yapıların eski ve yeni hallerini karşılaştırmış. Bugün atıl olan yapı bloklarını, 70’lerdeki fotoğraflarıyla karşılaştırmış.

Yakın zamanda yıkılıp yerine ‘Kidbrooke Village’ projesi yapılacak olan konutları belgeleyen sanatçı, atıl durumdaki yapıların kurtarılması için hala bir şans olduğunu düşünüyor.

Gece çekimleriyle daha da dramatikleşen terk edilmiş yapı blokları, arda kalan strüktürleri, yıkılmış duvarları ve boş bir hacme dönen iç mekanlarıyla hala eski ihtişamını koruyor.

f_estate_2 f_estate_3 f_estate_5 f_estate_6 f_estate_7 f_estate_8 f_estate_9 f_estate_11 f_estate_12 f_estate_13 f_estate_15 f_estate_16

f_estate_4

f_estate_14

f_estate_10

 Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım