Frei Otto’nun Sabun Köpüğü Deneyi

“Bilgisayar zaten içinde var olan kavramları tasarlamaya yarar; bilgisayar ile sadece aradığınızı bulabilirsiniz. Ancak deney ile aradığınız şeyin ötesini de keşfedebilirsiniz.” A Conservation with Frei Otto, kitabından, Juan Maria Songel.

Frei Otto’ya göre model ve maketlerle yaptığı deneyler, onun işlerinin ve mimari anlayışının temelini oluşturuyor. Otto, 1961 yılında sabun köpükleri ile bir dizi deney yapmaya başladı. Deneylerinde teller ile oluşturduğu dikdörtgen çerçeveyi, sabunlu suya daldırıp ince bir film halinde sabun köpüğü tabakası oluşturuyor. Otto tarafından keşfedilen bu deney ile, oluşan minimal yüzeylerin, üzerlerinde çalışmalar başladı ve bu deney aynı zamanda biçim ve strüktürle ilgili kısıtlamarın da ortadan kalkmasında büyük rol oynadı.

Bu deneyler sonucunda daha önceleri imkansız olduğu düşünülen biçimlerin ve strüktürlerin inşa edilmesi olanaklı hale geldi. “Bundan 40 yıl önce imkansız olduğu düşünülenler bugün tasarlanabiliyor. İnşa edebilmek için tasarlanmasını beklemedim.”

Frei Otto, 2015 Pritzker Ödülünü Ölümününden Sonra KazandıHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım