G20 ZİRVESİ SIRASINDA 1000 GESTALTEN’DEN ALIŞILMADIK BİR PROTESTO

1000 gestalten (13)-min

5 temmuzda Hamburg’da gerçekleşen G20 zirvesi sırasında, sokaklar sessiz ama etkileyici bir protestoya ev sahipliği yaptı. Kendini kil ile kaplamış 1000 kişilik grup, yerel kolektif 1000 GESTALTEN‘in organize ettiği iki saat süren bir performansa imza atarak, Almanya’ya ve dünyaya bu zor zamanlarda insanlık ve dayanışma için savaşmaya çağıran güçlü bir mesaj gönderdi.

1000 GESTALTEN tarafından tasarlanan sanat performansı bir dönüşüm hikayesi. Tozun ve üzerlerinde biriken kalın kabukların arkasında, kendisini ve dayanışma duygusunu kaybetmiş bir toplumun yansıması olarak tasarlanan performansta; ağır adımlarla çevreden ve birbirlerinden habersiz acı içinde yürüyen bir toplumun hikayesi anlatılıyor. Grubun arasından bir kişi, bir anda kabuğun altındaki ikinci derisini keşfediyor ve kendini üzerindeki kabuktan yani üzerimize yapışmış toplumsal ideolojilerden sıyırmaya başlıyor. İçinden çıkan renklerle sevince boğulan kişi etrafındakilere de kabuklarının altındakileri keşfetmesi için yardımcı oluyor.

Grubun sözcüsü “Değişimin en güçlü olandan gelmesi için bekleyemeyiz, politik ve sosyal sorumluluklarımızın farkında olmalı ve bunu hemen şimdi göstermeliyiz” diye konuştu. Kampanyanın bir çok insanın artık kapitalizmin yıkıcı etkisine kapılmak istemediğinin bir simgesi olduğunu, nihayetinde bizi kurtaracak şeyin hesap bakiyemiz ya da kredi kartlarımız değil birbirimize uzatacağımız eller olduğunu belirtti.

1000 GESTALTEN küresel olaylara tepki olarak bu yılın şubat ayında kuruldu. Berlin ve Hamburg’da yüzlerce gönüllünün katılımıyla planlanan proje, kültür kurumu Neu am See e.V ev sahipliğinde gerçekleşti.


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım