GELECEĞİN MİMARLIĞINI ÖNÜMÜZE SEREN 10 YAPI

07_marckushner_ted_photo_by_lucernefestivalarknova2013

Mimar Marc KushnerThe Future of Architecture in 100 Buildings ismiyle bir kitap yayımladı. Her biri geleceğin mimarisine temel taşı olabilecek nitelikteki projelerin derlendiği kitabı amazon’da bulmak mümkün. Kushner, TEDbook’un yayımladığı kitabın içeriğine dair şunları söylüyor:

”Mimarlıkta yeni bir çağa giriyoruz, artık binalarımızı açıklamak için barınaktan daha fazlasına ihtiyaç duyuyoruz. Biz çevreye duyarlı olurken bize de ilham veren binalar istiyoruz. Binalar toplumun ihtiyaçlarına cevap verirken, duyularımızı da doyursun istiyoruz. Binalarımız teknolojiyle birlikte malzemelerin yeniden işlevlendirilmesine imkanlar yaratsın istiyoruz.” Kitabında bugünün ve yarının en yenilikçi yapılarını derlediğini söyleyen Kushner, aralarında bir ren geyiği izleme istasyonu, şişme konser salonu ve konut kompleksinin de bulunduğu 10 tanesini tedideas aracılığıyla paylaşıyor:

Tverrfjellhytta Ren Geyiği İzleme İstasyonu, Hjerkinn, Norveç

01_marckushner_ted_photo_by_diephotodesigner_snc3b8hetta

Norveç’teki Dovrefjell Dağı’na nazır bir arazide, Avrupa’da kalan vahşi ren geyiklerinin son örnekleri yaşıyor. Snohetta’nın tasarladığı, bir yürüyüş parkurunda yer alan bu köşk, ren geyiklerini izlerken ısınabilmeleri için, ziyaretçilerini davet ediyor. Dışta katı bir çelik kabuk ve iç mekanda, yüzyıllardır rüzgardan ve sudan aşınan yakın çevredeki kayaların formu verilerek ahşap kullanılmış. (Fotoğraf: diephotodesigner)

Metropol Parasol, Sevilya, İspanya

04_marckushner_ted_photo_by_fernandoalda_davidfranckSevilya’nın yöneticileri, şehrin merkezinde bir otobüs istasyonu ve otopark yapmaya karar verdiklerinde, alanda Roma kalıntıları bulacaklarını bilmiyorlardı. Uluslararası yarışma sonunda J. Mayer H. Architects’in önerisi kabul edildi. Proje, kalıntıları korumakla birlikte, alışveriş ve kafe alanları için alan yarattı ve canlı bir kamusal alanı şehre kazandırdı. 6 adet mantar şeklinden meydana gelen form, yoğun güneşe maruz kalan alanda ziyaretçilerin korunmasını sağladı. Ziyaretçiler üzerine çıkarak bu Endülüs şehrini izleyebilme imkanı  buldu. Büyük bir kısmı ahşap olan bu yapının en ilginç yanı formu değil, dünyadaki en büyük yapıştırılmış strüktürü olması. (Fotoğraf: Fernando Alda / David Franck)

Alcabideche Sosyal Kompleksi , Alcabideche, Portekiz

05_marckushner_ted_photo_by_ricardooliveiraalvesYaşlılar için tasarlanmış bu özgün yapı kompleksi Portekiz kültüründe yaşam kalitesine verilen önemi vurguluyor. Guedes Cruz Architects’in Akdeniz kasabasına dayanan ve plazaların, sokakların ikametin birer parçası haline geldiği tasarımında, insan unsuru en önemli bileşeni oluşturuyor. Yaşlı sakinlere geceleri daha rahat hareket sağlamak için saydam beyaz ışıklar yanıyor, acil bir durum oluştuğunda yardım sinyali olarak çalışan bu ışıklar kırmızıya dönüyor. (Fotoğraf: Ricardo Oliveira Alves)

Drift Pavilion, Miami Sahili, Florida, ABD

06_marckushner_ted_photo_by_markushaugg

Snarkitectur vinil tüplerle oluşturduğu topografyayla, beyaz parti çadırından bambaşka etkide bir mekan tanımladı. (Fotoğraf:Markus Haugg)

Ark Nova, Matsushima, Japonya

07_marckushner_ted_photo_by_lucernefestivalarknova2013

Arata İsozaki ve Anish Kapoor’un tasarladığı bu şişme mobil konser salonu, hem esnek plastik membrandan yapılan bir sanat objesine dönüştü hem de depremlerle anılan Japonya’ya bir umut verdi. 500 sandalye kapasiteli bu konser salonu 2 saatten az bir sürede şişirilebiliyor ve söndüğünde tırlarla başka bir yere nakledilebiliyor. (Fotoğraf:Lucerne Festival Ark Nova)

CCTV Kulesi, Beijing, Çin

 

09_marckushner_ted_photo_cc-by_verdgris

İçinde yönetim, üretim ve yayın departmanlarını barındıran yapı, Çin merkez televizyonu için OMA tarafından tasarlandı. Binanın formu geleneksel gökdelene bir alternatif sunuyor.  (Fotoğraf: Verd gris)

Wendy Pavilion, Queens, New York, ABD

11_marckushner_ted_photo_by_michaelmoran_otto

Hava kalitesi özellikle kentsel alanlarda gitgide daha da kötüleşiyor. Yapı, yüzey alanı maksimize edilecek şekilde nanoparçacık titanyumdan inşa edildi. Yüzeyin her metrekaresi havadaki karbondioksidi emiyor, bu karbondioksit miktarı 250 adet otomobilin ürettiğine eşdeğer. (Fotoğraf:Michael Moran / OTTO)

Gaz İstasyonu ve McDonald’s, Batum, Gürcistan

13_marckushner_ted_photo_by_giorgikhmaladze

Bu, Giorgi Khmaladze Architects tarafından tasarlanan bir gaz istasyonu, bir restoran, kamusal park ve bir yansıtma havuzu. Amacıysa çok basit;  bir gaz istasyonu neden ziyaretçilerine daha gerçek olanaklar sunamasın?  (Fotoğraf:Giorgi Khmaladze)

Mapungubwe Interpretation Centre, Limpopo, Güney Afrika

14_marckushner_ted_photo_by_obieoberholzer-copy

Peter Rich Architects tarafından tasarlanan bu ziyaretçi merkezinin planı, Güney Afrikalı bir ticaret uygarlığına ait alanda bulunan taşların üzerine kazınmış bir motifin fark edilmesiyle başladı. Bu özgür form, 600 yıllık bir yapım tekniğiyle, ekonomik ve çevreye duyarlı bir şekilde inşa edildi. Geçmişten esinlenilmekle birlikte, antik bir alanda modern geometrik formlara sahip olması, yapının 21. yüzyıla ait olmasını sağlıyor.

Favela Boyama Projesi, Rio de Janeiro, Brezilya

 

15_marckushner_ted_photo_courtesey_haashahn (1)

Bu kamusal sanat projesi 2010’da Hollandalı sanatçılar Jeroen Koolhaas ve Haas & Hahn Dre Urhahn ve Rio de Janeiro’nun Santa Marta gecekondu bölgesindeki yerel ekip arasındaki işbirliği sayesinde hayata geçirilmiş. Sonrasında Haas&Hahn bu hareketi, Kuzey Philadelphia’nın bakımsız alanları başta olmak üzere dünya üzerinde birçok kentsel varoşa yaydı. (Fotoğraf:Haas&Hahn)

Kitaba amazon‘dan ulaşabilirsiniz.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım