GÖĞE UZANAN BİR İŞGAL EVİ: TORRE DAVID

Torre David dünyanın dikeyde büyüyen tek “işgal evi”90’lı yıllarda şehir merkezindeki ofis stoğu eksiği sebebiyle Venezuela, Caracas‘ta inşa edilmeye başlandı. Venezuela’nın tanınmış mimarlarından Enrique Gómez tarafından tasarlanan bina, bitimine çok az bir süre kala, kaynak sıkıntıları ve ülkenin krizde olan ekonomisi sebebiyle tamamlanamadı.

T_D_02

Yıllarca kaba inşaat halinde şehrin merkezinde atıl kalan yapı, 2007 yılında, gecekondu mahallelerinde yaşayan 750 aile tarafından işgal edildi. Şehrin çeperlerinden gelip, şehir merkezindeki gökdelende yaşamaya başlayan bu insanlar yıllar içinde, tamamlanmamış bu gökdeleni, temel ihtiyaçlarını karşılayıp, güvenli bir şekilde barınabilecekleri ortak bir yaşam alanına çevirdiler.

torre-david-caracas-4

T_D_04

Yarattıkları konut alanı ve sürdürdükleri yeni yaşam pratiğiyle, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran Torre David’in sakinleri, gökdelene ilk taşındıkları zamanlarda düşünülenin aksine hiç de mutlu olmadıklarını belirtiyorlar. Yaşamak için elverişli olmayan binayı onarmak ve güvenli bir konut yapısına çevirmek için kolektif bir çalışma yapmışlar. Öncelikle, altyapı çalışması olmayan binaya su ve elektrik tesisatlarını kurup, daha sonra, aralarında belirleyip yerleştikleri daireleri onarmaya başlamışlar. Ofis binası olarak tasarlanan yapının konuta uygun hale gelmesi için, iç mekanlarda düzenlemeler de yapan 750 aile, atıl gökdeleni aileleriyle oturabilecekleri bir toplu konuta dönüştürmüşler.

Ancak 7 sene boyunca yaşadıkları binadan, 2014 yılında, devlet kararıyla çıkartıldılar. Venezuela Devleti, Çinli yatırımcılarla yapının restore edilmesi için anlaşma imzaladı. Yapım amacına uygun halde yeniden işlevlendirilecek olan Torre David, alışveriş merkezi ve ofis binası olacak bir kuleye dönüşüyor. Karardan sonra evlerinden edilen konut sakinleri merkezden uzaklaştırılıp, tekrar şehrin çeperlerine yerleştirildiler.

 

Torre David’le ilgili çekilen belgeselHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım