HAFIZA SARAYLARI ‘BAŞKA BİR İSTANBUL HARİTASI’NIN PEŞİNDE

hafıza sarayları_kotsifir

İstanbul Tasarım Bienali 2016 kapsamında düzenlenen Hafıza Sarayları Atölyesi, belediye dergilerinde, turist haritalarında, metrobüs ekranlarında ve gazete manşetlerinde sunulanın dışında kalan Başka Bir İstanbul Haritası’nı oluşturmaya çalışıyor. Herkese açık atölye için son başvuru tarihi 7 Eylül 2016

Hafıza Sarayı Olarak Kent

Hafıza sarayı ya da ”mnemonics”, bir hatırlama ve bilgi sınıflandırma tekniği olarak Antikite’de ve Ortaçağ’da sıklıkla kullanılıyordu. Bu teknikle fiziksel mekanlara (imge, yazı, sembol ya da eşya olarak) yerleştirilen kavramlar, bakmak suretiyle birbirleriyle ilişkilendirilip hatırlanabiliyordu. İnsanın nasıl davranmasını bilmesi için çevresine bakması yeterliydi. Katedraller ve nadire kabineleri (Wunderkammer) sonrasındaysa Aydınlanma ile birlikte kelimeler ve şeyler arasındaki ilişki dil üzerinden gerçekleşen soyut bir düzleme taşındı. Dünyanın bütün bilgisi, eşyalardan ve mekandan sıyrılıp yazıya kodlandı (bkz.Ansiklopedi ve Wikipedia). Bununla birlikte kent, hafıza sarayı görevini asla yitirmedi. Devletin iktidarı, dinin kutsallığı ve sermayenin gücü gündelik yaşamda karşılaştığımız yapılarla sürekli olarak yeniden üretiliyor ve normalleştiriliyor. Gözümüzün gördüğü imajlar yanyana gelerek bütün bir hikaye oluşturuyor. Bunları görüyoruz, bunlar var ve kendiliğinden oluyor: Demek ki bunlar gerçek ve dünya bu şekilde işliyor ! Oysa ki Ulus Baker’e göre “gerçek elde edilmiş, el altında bir şey değil, üretilmekte olan bir şeydir” ve Lefebvre’e göre de her mekan üretilmiş bir mekandır. Tarihsel bağlamında, kendini üreten güç ilişkilerine  göre meydana gelmiştir ve farklı bir bağlamda karşımıza farklı bir mekan çıkacaktır.

Başka Bir Kent Rehberi

İstanbul Tasarım Bienali 2016 kapsamında düzenlenen bu atölyede belediye dergilerinde, turist haritalarında, metrobüs ekranlarında ve gazete manşetlerinde sunulanın dışında kalan Başka Bir İstanbul Haritası’nı oluşturmaya çalışacağız. Görsel ve  metinsel üretim içeren bu atölye, photoshop vb. dijital görselleştirme programları kullanabilen, mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, görsel iletişim ve sosyal bilimlerden lisans ve lisansüstü öğrencileri başta olmak üzere herkese açıktır. Başvuru için tıklayınız.

hafıza sarayları_A3_kucukHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım