HALKA SANAT’TA BİR SERGİ: ”YUVAYI TANIMLAMAK”

yuvayıtanımlamak_kotsıfır

Küratörlüğünü Heidi Brandow’un yaptığı ”Yuvayı Tanımlamak / Defining Home” sergisi, 26 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında Halka Sanat Projesi‘nde ziyaret edilebilir.

Sergide Heidi Brandow, Khalid Eid, Ümmühan Yörük ve Gözde Kırksekiz’in işleri yer alacak.

Suriyeli Göçmenler üzerinden yuva kavramına odaklanan Heidi Brandow, ”Suriye’deki duruma kalıcı bir çözüm bulunmadıkça evlerini terk etmek zorunda kalan göçmenlerle birlikte Türkiye nüfusu da artmaya ve yaşanılan sorunlar çözümsüz kalmaya devam etmektedir.” diyor ve ekliyor:

Amacım, Türkiye’deki, geçici veya kalıcı Suriyeli mültecilere “ev” kavramının ne anlam ifade ettiğini film ve fotoğraf yoluyla belgeleyerek sürecin bir parçası olmaktır.

Etkinliğin metni şöyle:

Brandow, “ev” kavramını “kişinin ailevi duygularını barındırdığı yer” olarak tanımlıyor. “Tanımlama” eylemini ise “belirlemek, kurmak, düzeltmek, yorumlamak ve anlamak” olarak ele alıyor.

Sanatçı bu tanımlar üzerinden ülkelerinde süren politik ve dinsel temelli iç savaş mağduru olan Suriye göçmenleri için evin, yani yuvanın ne anlama geldiğini ya da nasıl anlam değiştirdiğini sorguluyor.

Sanatçının kendi ifadesi ile çalışmasının temeli şu fikirler üzerine oturmaktadır: “Suriye halkına yapılan insani yardım ve hizmetler konusunda öncü ülke olan Türkiye, evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere kapısını açarak sığınma hakkı vermiştir. Suriye’deki duruma kalıcı bir çözüm bulunmadıkça evlerini terk etmek zorunda kalan göçmenlerle birlikte Türkiye nüfusu da artmaya ve yaşanılan sorunlar çözümsüz kalmaya devam etmektedir. 

Amacım, Türkiye’deki, geçici veya kalıcı Suriyeli mültecilere “ev” kavramının ne anlam ifade ettiğini film ve fotoğraf yoluyla belgeleyerek sürecin bir parçası olmaktır.”

Heidi Brandow, yaşanan sorunun çözümüne dair yaratıcı yaklaşımları Türk sanatçı ve akademisyenlerden de bekliyor.

Kızılderili köklerden gelen ve Amerikalılara tanınan haklardan mahrum bırakılan bir kabilenin (Navajo) üyesi olan Brandow için ev, her zaman üzerinde durduğu bir kavram olarak işlerinde yer buluyor. Sanatçı bu yüzden bireysel olarak da projenin içerisinde bulunmak istiyor.Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım