HAVADA YÜZEN DEVASA SABUN KÖPÜKLERİ GİBİ GÖZÜKEN KİNETİK OBJELER

reflecting-holons (6)-min

Hollandalı tasarımcılar Martens & Visser havada yüzen devasa sabun köpükleri gibi gözüken, ışığı ve rengi yansıtan kinetik objeler tasarladı.Reflecting HOLONS” adını verdikleri iş dışarıdan bakıldığında her an patlayabilecek kırılgan kabarcıklara benziyor ama esasında bir eksen etrafına oturtulmuş incecik plastik şeritlerden oluşuyor. Elektrik motoru yardımıyla bir eksen etrafında dönen transparan plastik şeritler döndükçe şekil değiştiriyor ve gökkuşağının bütün renklerini yansıtarak bir ışık gösterisi oluşturuyorlar.

Tasarımcılar Jetske Visser ve Michiel Martens kendi yarattıkları Holonlar aracılığıyla ışığın ve rengin kırılma ve yansıtma özelliklerini incelemeyi amaçlıyor. Işığın yansımasıyla parlayan Holon’lar, ışığın farklı dalga boylarında kırılmasıyla gökkuşağının renklerini duvarlara, zemine ve tavana yansıtıyorlar.

Küre gibi gözüken objeler aslında tavandan sarkıtılan metal bir eksen üzerine incecik kesilmiş plastik şeritlerin özenle yerleştirilmesiyle oluşturulmuş. Objeler döndükçe aradaki boşluklar görünmez oluyor ve dönen devasa bir baloncuğa bakıyormuşsunuz hissi oluşuyor.

sabun kinetik sabun kinetikkinetikkinetikkinetik

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım