HAYDARPAŞA GARI DİKİMEVİ BİNASI “DAS ART PROJECT”LE BİR GÜNLÜĞÜNE KAMUYA AÇILIYOR

img_1049-2
Genç ve yeni sanatçıları görünür kılmayı amaçlayan DAS Art Project, ilk sergisini Tarihi Haydarpaşa Garı Dikimevi binasında gerçekleştirecek. Çisem Asya AlbaşTuğçe Kaprol ÜlerOğulcan HaşlamanAlper Turan’ın kurucu ve küratörleri olduğu Das Art Project’in Oxytocin: Güven üzerine denemeler” adlı ilk sergisi 14 Ekim 2016da açılış yapacak ve tek bir gün açık kalacak. Serginin teması ise “Güven”.

Multi-disipliner sanatçıları bir araya getiren sergi, enstalasyondan performansa uzanan geniş yelpazede izleyice “güven” teması dahilinde farklı deneyimler yaşatacak. Sergi; Kıymet DaştanTarık TöreGüssolCan KüçükDeniz Kaprol‘ün de aralarında bulunduğu 23 sanatçının bu temada ortaya çıkan sorularını bir araya getirecek.

afisson

1900’lerin başında inşaa edilen Tarihi Haydarpaşa Garı’ndaki Dikimevi binası, tarihinde ilk defa bir günlüğüne kamuya açık bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Uzun süredir atıl kalan yapı Mimar Kemalettin’in erken dönem eserlerinden.

“Haydarpaşa demiryolu sahasında bulunan Mimar Kemalettin’in erken dönem eserlerinden olup, yapım tarihinin 1903 ile 1908 yılları arasında olduğu tahmin edilen ve uzun süredir mekruh durumda olan Muhacir Misafirhanesi veya diğer ismiyle Dikimevi binasında sergilenecek eserler beraberinde getirdiği tüm kavramları çerçevesine katarak güveni ve güvensizliği araştıracaklar. Terk edilmiş, gece çöktüğünde toplumun dışına atılan grupları ağırlayan, duvarlarında aşk sözlerinin kazındığı görkemli ve tarihi binanın tekinsizliğine tezat oluşturacak şekilde güveni işleyecekler. Eserlerinde sanatçılar terk edilmişliğiyle bağımsız bir temel oluşturan mekanla bütünleşecekler.

Dikimhane binasında sergilenen bu eserlerin bu mekanda olmasının en önemli sebebi, mekanın terk edilmiş ve eskiye ait, ama hiçbir kişiye ait olmamasından kaynaklanır. Tüm eserler öznel yaratımdan ortaya çıkan eserler olmakla birlikte, tüm toplumda aslında nesnel sorular sorarak, objektif ve kitlesel cevaplar aramaktadırlar. Mekan, terk edilmişliğiyle bağımsız bir temel oluşturur bu yüzden sanatçıya, hiçbir temele bağlanmaksızın, özgürce ifade edebilmesi için kendini. Terk edilmiş bir binada, yan odadan ağladığını duymayan annesine sesini duyurmaya çalışan bir bebek gibi.” (Sergi metninden alınmıştır.)Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım