HOLOGRAM SATIŞ GÖREVLİSİNE SAHİP MOBİL SUPERMARKET: MOBY-MART

moby-mobile-wheelys-market-kot0 (5)

Perakende satış girişimi Wheelys, insana ihtiyaç duymadan çalışan, hareketli bir süpermarket prototipi tasarladı. Farklı lokasyonlara doğru şoföre ihtiyaç duymadan hareket edebilen araç; müşterilere yardım etmek için ise yapay zekaya sahip hologram satış temsilcilerine sahip.

Kendi kendine yeterli olacak şekilde tasarlanan araç, envanter listesini kontrol edip gerektiğinde stoktan yenisini temin edebiliyor.

Moby-Mart isimli araç elektrik motoru ile çalışıyor ve gücü çatıdaki güneş panellerinden alıyor. Ayrıca daha büyük ürünleri yakınlardaki müşterilere ulaştırmakla görevli dört adet drone’a ev sahipliği yapıyor.

Wheelys, proje için Çin’de bulunan Hefei Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışıyor. Ancak projenin gelişimi yollarda özerk araçlara izin veren yasalara da bağlı.

Şu anda şahsen ya da uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir durumda olan Moby-Mart, gerekli koşullar sağlanırsa talep edilen bölgelere gidebilir ve yeni stok almak için depoya dönebilir.

moby-mart

Aracın tek çalışanı olan hologram mağaza asistanı, müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını not edip, önerilerde bulunan bir yapay zeka tarafından yönlendiriliyor. Hologram asistanlar bütün Moby-Mart’lar arasında iletişimi sağlayacak bir bulut sistemine de sahip. Aynı zamanda mağazanın güvenliğini de sağlıyorlar.

Mağaza müşterilerin üyelik sistemine dayanan bir uygulama üzerinden hizmet veriyor. Şimdiye dek Şangay’da test denemeleri yapılan mağaza 2018 yılında birimlerin sayısını arttırmayı hedefliyor.

moby-martmoby-martmoby-mart moby-mart moby-mart moby-martmoby-mart

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım