İÇ MEKAN VE AVLUNUN BÜTÜNLEŞTİĞİ KONUT YAPISI

pekin-hutong-sokak-arası-oeu-chao-mimarlık-kotsıfır-03

OEU-ChaO mimarlık ofisi Pekin’de tarihi yapı stoğunun yeni yapıların içinde kaybolduğu bir bölgede, sokak arasında (hutong) var olan bir konut yapısını sadece kabuğunu tutarak yeniden tasarladı.

Genç bir çift ve çocukları için kullanımı rahat bir konuta dönüşen yapı, Pekin’in ikinci halkasındaki yerleşim bölgesinde bulunuyor. Bölge gökdelenler, çok katlı konut yapıları, geleneksel mimari örneği olan ve anıt değeri taşıyan yapılar ve avlularla çevrili.

Projeyi hayata geçiren mimarlar bölgenin yerel sakinlerinin geleneklerin kaybolması, hafıza ve ilişkilerle ilgili kaygılarının gündelik hayatlarında gün geçtikçe azaldığına dikkat çekerken tasarımı bu değerler merkezinde olgunlaştırmışlar.

“Yerel halk bu kaygıları taşımıyor. Ve gün geçtikçe binaların dışında olan kamusal hayata daha az önem vermeye başlıyorlar. Bu da kamusal olanla mahrem olan arasındaki ilişkiyi zayıflatıyor. İnsanlar yapı ölçeğinde izole ve steril hayatlar sürmeyi alışkanlık haline getiriyor.”

Bu kaygılar merkezinde tasarlanan ev 30 metrekare genişliğinde bir alana oturmuş. Mimarlar konut yapısını saran komşu yapıların dış cephelerini, binanın iç duvarlarına dönüştürmüş. Bu alanın dışarıdan izole edildiğini söyleyerek devam eden mimar bu durumun bu kadar küçük ölçekli bir hacim için dezavantaj yarattığını söylüyor ve ekliyor;  “Renovasyonu tamamlamadan önce bu alanı bir bahçe ya da açık bir alan olarak tanımlamak çok zordu.”

Yapının strüktürünü oluşturmak için, uygulanması kolay üç bağımsız birim ana yapıya entegre edilmiş. Mimarlardan özel ve kamusal alanların birbirinden ayrılması istendiği için müdahalenin amacı; hacmi olabildiğince ferahlatmak ve gün ışığından faydalanır hale getirmek olmuş.

Bu noktada keskin bir şekilde ayrılması istenen açık ve kapalı alanlar mimarın getirdiği çözümle iç içe girmiş: İçeri ve dışarı arasında bir ilişki sağlamak için mutfağın baktığı avluya iki tarafa da hizmet veren bir tezgah yerleştirilmiş. Mekansal olarak iç ve dışın bütünleşmesini sağlayan bu ufak müdahale yapının avluyla bir bütün olarak ilişkilenmesini sağlamış.

imajlar: cheng zhiHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım