İSPANYA’DA MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ PLAN ÇÖZMEYİ 1:1 ÖLÇEKLİ ÇİZİMLER YAPARAK ÖĞRENİYOR

Edificio_Coderch_kotsıfır-012

İspanyol mimar ve akademisyen Alberto T. Estévez ESARQ (UIC Barselona)’da 10 yıldır yürüttüğü atölye sınıflarında, öğrencilerine 1-1 ölçekli planlar çizdiriyor. Fakülte bahçesinde 2. ve 3. sınıf mimarlık öğrencileri tarafından uygulanan planlar, öğrencilerin tasarladıkları ve çözmeye çalıştıkları mekanları daha iyi anlayabilmelerini sağlıyor.

Estévez 20 yılını verdiği stüdyo sınıflarında, bir yapıyı anlayabilmek için en iyi başlangıcın bu yöntem olduğunu söylüyor.

“Zemine 1:1 çizilen planlar öğrencilerin temel mimari ögeleri ikonik yapılar üstünden anlamalarını sağlıyor. Plan çizimlerinin 1:100 ölçekte çalışılmasındansa bu uygulama, yapıların gerçek hayatta nasıl bir deneyim sağladığını daha iyi gösteriyor. Bu şekilde öğrenciler de çok daha hevesli bir şekilde yaptıkları işin içine giriyorlar. Öğrencilerin planları yeniden üretmesinde büyülü bir şeyler var; boş bir alanda ellerinde kağıtlarla işe başlıyorlar ve süreç içinde yapının etrafında ve içinde dolanarak yapının gerçek ölçeğini hayal etmeye başlıyorlar. Ölçüleri, geçiş ve sirkülasyon alanlarını herhangi basılı bir materyale bakarak öğrenmekten çok daha çabuk kavrıyorlar ve sanırım mimarlığı da sevmeye başlıyorlar.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Edificio_Coderch_kotsıfır-2jpg Edificio_Coderch_02 Edificio_Coderch_kotsıfır-03 Edificio_Coderch_kotsıfır-04 Edificio_Coderch_kotsıfır-05 Edificio_Coderch_kotsıfır-06 Edificio_Coderch_kotsıfır-07 Edificio_Coderch_kotsıfır-08 Edificio_Coderch_kotsıfır-09 Edificio_Coderch_kotsıfır-10

K / archdaily

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım