JAPON SANATÇI AKI INOMATA HERMİT YENGEÇLERİ İÇİN YENİ KABUKLAR TASARLIYOR

hermit-crab-3d-print-house (3)

Japon sanatçı Aki Inomata, hermit yengeçlerinin sırtlarında taşıdığı evlerine 3boyutlu baskı tekniklerini kullanarak sanatsal bir yorum katmış. Konsept, doğanın barışçıl değişim döngüsünden esinleniyor.

Hermit yengeçleri büyüdükçe kabuklarını değiştirirler. Bazen daha güçlü bir hermit yengeci tarafından evlerinden atılır ve kabuk değiştirmeye zorlanırlar. Sanatçı Aki Inomata ise yengeçler için yeni kabuklar üretiyor ve onlara veriyor; yengeçler eğer yeni kabuğu beğenirlerse yeni “barınak”larının içine taşınıyorlar.

aki inomata

Inomata‘nın yengeçler için yaptığı barınaklar dünyanın dört bir yanındaki şehirleri temsil ediyor. Fikir, ilk olarak sanatçının 2009 yılında Japonya’daki Fransız Büyükelçiliğinde düzenlenen  “No Man’s Land” isimli sergiye katılmasıyla belirmiş. 2009 yılına kadar Fransız büyükelçiliğinin bulunduğu toprakların gerçekten de Fransızlara ait olduğu ve sonraki elli yıl için ise Japonlara ait olacağı, ardından yeniden Fransızlara geçeceği hikayesi sanatçıyı; aidiyet, mülk, ev gibi konularda düşünmeye itmiş ve sürekli kabuk değiştiren yengeçleri aklına getirmiş. İki şehir arasında barışçıl bir şekilde değiş-tokuş edilen topraklardan yola çıkan iş, aynı yöntemi başka bir canlı türünde gözle görünür kılmaya yöneltmiş. Bu yüzden dünya şehirlerini temsil eden kabuklar, yengeçlerin onları kabul etmesiyle ulusal sınırlarını aşmış oluyorlar.

aki inomataaki inomata

Kabuklarını başka bir şehri temsil eden yeni kabuklarla değiştiren yengeçler akla uluslarını ve yaşadıkları yerleri değiştiren göçmenleri ve mültecileri getiriyor.

Sanatçı ilk denemesinde kendi uydurduğu, daha küresel şekiller kullanmış ancak yengeçler bu barınakları görmezden gelmişler. Daha sonra Bilgisayar tabanlı tarayıcıların yardımıyla yengeçlerin doğal kabukları üzerine çalışmış ve elde ettiği 3 boyutlu verileri işledikten sonra 3B yazıcılarla basarak yengeçlerin içine girmeyi kabul ettiği “barınak”lar yaratmayı başarmış.

aki inomataaki inomata aki inomata aki inomata aki inomata aki inomataaki inomata aki inomataaki inomata aki inomata aki inomataaki inomata

 

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım