JOHN GERRARD’IN SİYAH DUMANLARDAN OLUŞAN BAYRAĞI İKLİM DEĞİŞİMİNE DİKKAT ÇEKİYOR

western-flag-john-gerrard- (1)

İrlandalı sanatçı John Gerrard, atmosferde gittikçe artan karbondioksit seviyesinin ortaya çıkardığı tehdide dikkat çekmek için dumanlardan oluşan siyah bir bayrağın dalgalandığı bir video hazırladı.

Havaya hiç durmadan kirli dumanlar saçan heybetli bir bayrağı gördüğümüz video görüntüsü aslında gerçekçi etkiyi yaratabilmek için oldukça profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir sanal simülasyon.

Film geçtiğimiz nisan ayında Dünya Günü’ne (Earth Day) denk gelen hafta boyunca Londra Somerset House‘un avlusunda geniş bir ekranda yayınlandı.

Projenin kurgusunda yer alan mekan olan Spindletop, 20. yüzyılın başında Teksas’ta keşfedilmiş olan geniş bir petrol sahası. O zamanlar günde yaklaşık 100.000 varil petrol üreten Lucas petrol kuyusunun evi olan bölge Teksas’da petrol patlaması adı verilen petrolün altın çağıyla özdeşleştiriliyor.

Bugün tamamen kısır kalmış alan bu alanın bir zamanlar son derece değerli bir gayrimenkul parçası olduğunu hayal etmek zor. Gerrard’ın “Western Flag” (batının bayrağı) isimli filmi, bu tamamen tüketilmiş toprağın geçmişine bağlantı kuruyor. Sanatçıya göre 20. yüzyılın ekonomiye, nufüsa ve refah seviyesine kattığı mirasın yanında en büyük miraslarından biri de dramatik bir şekilde artan karbondioksit miktarı.

Lucas Petrol Kuyusu,1901 (Lucas Gusher)


Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım