KABATAŞ MARTI PROJESİ DURDURULSUN!

marti-kabatas_kotsifir_2

İstanbul’u Koru! İstanbul İçin Sivil Toplum Platformu, Kabataş’ta denizin doldurulması ve bir transfer merkezi yapılmasını içeren Kabataş Martı Projesi‘nin durdurulması için imza kampanyası başlattı.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün de mimarı Hakan Kıran, Kabataş için martı şeklinde bir transfer merkezi öneriyor. Change.org’taki imza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

marti-kabatas_kotsifir

Kampanyanın metni şöyle;

Kabataş İstanbul’un en önemli ulaşım merkezlerinden biri.

Her gün on binlerce insanın kullandığı, deniz ulaşımının, raylı sistemlerin, toplu taşıma araçlarının birbirine bağlandığı önemli transfer merkezi…

Düzenlemeler plansız programsız yapıldığı için burada bir çok sorun var: Yaya geçitleri kullanıcı dostu değil, iskeleler düzensiz, kaldırımlar yetersiz, meydana araçların parklanması hatalı, bekleme yerleri niteliksiz… Kabataş’ta bir dolu yönetim, tasarım, planlama sorunu gözlemleniyor.

Ancak yeni bir düzenleme yapılırken aynı hataların tekrarlanmamasını, geri dönülemeyecek adımlar atılmamasını istiyoruz.

İskelelerin, meydanın, yaya geçitlerinin, kaldırımların, hatta tarifelerin, artık giderek kötüleşen deniz araçlarının, tahrip olan yeşil alanların iyileştirilmesi gerekli. Ancak bu ihtiyacın katılımcı yöntemlerle hazırlanmayan “Doldurulmuş Martı” gibi projelerle karşılanamayacağını düşünüyoruz.

Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a sesleniyoruz:

İstanbul gibi bir şehirde eş-dost, ahbap çavuş ilişkileri ile fikirler geliştirmek İstanbul halkına yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Belediye Başkanlığı görevi, sorumluluğu kamu alanını yaratıcı faaliyetlerle zenginleştirmeyi, katılıma açmayı, fikir üretimini teşvik etmeyi gerektirir.

Düşünce üretimini kapatmak, araçsallaştırmak ise İstanbullulara zarar verir, gelişmeyi engeller.

Örneğin eşsiz bir kültür mirasına sahip olan İstanbul gibi şehirde tarihi merkezin trafikten nasıl arındırılacağını tartışmak gerekir. Örneğin Yenicami gibi bir anıt yapının önündeki alanın, Eminönü meydanının bir otoyol kavşağına dönüşmesi geri dönülemez (kalıcı) bir hata olmuştur.

Gelecekte Beyoğlu ve Tarihi Yarımada’nın bütün kıyılarının otoyollara,  transit trafikle kuşatılması, bir ulaşım platformuna dönüşmesi İstanbul’a zarar verecektir. Şehrin tarihi merkezindeki otoyol kavşakları, yarıklar ve tüneller kültürel peyzajı tahrip edecektir.

Yönetimin kamusal alanlara müdahale biçimini artık değiştirmesini istiyoruz.

Kararların tepeden inmeci yöntemlerle değil, İstanbul halkının görüşleri alınarak, çoklu ve bağımsız bir düşünce ortamı yaratılarak geliştirilmesini istiyoruz.

Not: Eğer fikrinizde ısrarlıysanız önerimiz şu: “Doldurulmuş Martı” projesi ve ulaşımla ilgili kararlar başka önerilerle birlikte, bir seçici kurula sunulsun ve sergilensin. Bakalım Kabataş’ı iyileştirmek için hangi fikirler var, başkaları ne düşünüyorlar, bunları hep birlikte bir görelim!Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım