KAPALIYKEN EV, AÇILDIĞINDA KAMUSAL ALAN

acilirkapanirev_kotsıfır

Alabama’da yapılan bir ev, istenildiğinde açılarak açık hava performanslarını izleyebileceğiniz bir oturma alanına dönüşüyor.

Kesitlerden oluşan evin tasarımcısı Matthew Mazzotta, duvar içlerine ve çatı altına yerleştirdiği oturma elemanlarıyla, açık hava performansları için izleme alanına dönüşebilen bir ev yaptı. Üretim süreci açısından da yenilikçi olan bu ev, yerinde üretim teknolojilerine de yeni bir bakış açısı sunuyor.

Coleman Center for the Arts vakfı tarafından Alabama’nın merkezinde yapılan ev, kentin kamusal alandan yoksun yerlerine portatif bir alan sunmak amacıyla tasarlanmış. Kent merkezinde, ortak bir kullanım alanının eksikliğini farkeden vakıf, Mazotta’yla birlikte istenildiği zaman çeşitli ortak kullanımlar için dönüşebilen bu kamusal tasarıma imza attılar. Kamusal alanların kenti paylaşan insanlar için katalizör etkisinin olduğunu söyleyen tasarımcı, kentin ortak paylaşım mekanlarının çoğaltılmasının kentin iç dinamiklerini de olumlu olarak etkileyeceğini vurguluyor.

Konserler, paneller ve sinema gösterimleri için kullanılan evin tasarımcısı Mazzotta yaptığı kamusal-ev için şöyle diyor; “Kamusal alanlar sosyal ve politik yapının ayakta kalması için gerekli olan önemli mekanlardır. Eğer insanların bir araya gelip vakit geçirebilecekleri bir karşılaşma alanları olmazsa kentin ve kentlinin tüm iletişim araçları da gitgide körelecektir.”

kamusal alankamusal alankamusal alankamusal alankamusal alankamusal alankamusal alankamusal alankamusal alan

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım