KARAKÖY’DEKİ BALIK PAZARI YIKILDI

karaköy_yıkım_4

Bugün sabah saatlerinde yolu Karaköy’den geçenler Balık Pazarı’nın artık orada olmadığını gördüler.

Perşembe Pazarı bölgesinde yer alan Balık Pazarı, Avrupa yakasındaki sahil şeridinde kullanıma açık sayılı alanlardan bir tanesiydi. Alana girişteki balıkçı tezgahları, balık ekmek satıcılarının arabaları, çay bahçeleri ve restoranlar ruhsatsız olduğu gerekçesiyle sabah saatlerinde yıkıldı.

karaköy_yıkım

Fotoğraf: 140journos

karaköy_yıkım_1

Fotoğraf: 140journos

karaköy_yıkım_2

Fotoğraf: 140journos

Özellikle Avrupa Yakası’nda çok az erişebildiğimiz sahil şeridi, bu alanın da yıkılmasıyla yok denecek kadar az bir bölgede sıkıştı. Kentlilerin gelir düzeyleri ne olursa olsun gidip oturabileceği son mekan da böylece tahrip edilmiş ve kentlinin elinden alınmış oldu.

Bu yıkımlar sadece kullanıcılar için değil oradaki esnaf için de çok büyük bir kayıp. Küçük esnafın var olmasına hiçbir koşulda izin vermeyen yeni düzenlemeler alan girişinde yeri olan balıkçılardan, bu bölgede satış yapan balık ekmekçilere ve restoran çalışanlarına kadar birçok insanı da mağdur etti.

karaköy_yıkım_4

Fotoğraf: 140journos

karaköy_yıkım_3

Fotoğraf: 140journos

karaköy_yıkım_5

Fotoğraf: 140journos

İstanbul’da yaşayan yurttaşlar ve kentliler olarak her yeni günde denizle bağımızın biraz daha kopartılmasına, vapurların bile hava almaz kutulara dönmesine maruz kalıyoruz. Her gün kendimizi ifade edecek yeni bir söylem düşünmek zorunda kalıyoruz. Dün #vapurumugeriver olan bu söyleme önümüzdeki günlerde #sahilimigeriver eklenecek gibi duruyor.

Henüz Balık Pazarı’nın yıkımıyla ilgili kesin bir açıklama yapılmamış olsa da, tecrübeyle sabit ki bu ülkede yıkılan şeyin yerine daha iyi ve katılımcı bir önerinin geldiğini pek az görüyoruz…

twitterbanersonHenüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım