KARAMELİZE ŞEKERDEN YAPILAN SERA CEPHESİ

solarium-kotsifir-04

William Lamson, New York’un Mounteville bölgesindeki Storm King Art Center’a, 162 pencereden oluşan Solarium isimli işlevsel bir sera tasarladı.

Uygulamanın bir araştırma projesine dönüştüğü tasarım sürecinde Lamson, yapıya karakterini veren camları karamelize edilmiş şekerlerden yapmış. Sanatçı projeyi şöyle anlatıyor:

“Bir dağ şapeli veya Thorea’nun tek odalı kabineti gibi, yansıma için tasarlanmış Solarium için, 162 panelin her biri farklı sıcaklıklarda şekerlerden pişirildi, daha sonra iki cam panel arasında sabitlendi. Mekan, içinde üç ayrı türde küçük ağaç kavunu yetiştirilen deneysel bir sera olma koşullarını sağlarken, aynı zamanda bir tefekkür hacmi olarak da kullanılabiliyor. Sıcak aylarda 150×240 cm boyutunda iki adet panel, açılarak ziyaretçilerin her yönden giriş ve çıkışına imkan sağlıyor. Bir pavyon yapısı olmasına ek olarak tasarım, açılıp kapanma özelliğiyle, bitkilerin terlemesini kontrol eden stomalara da referans veriyor.”

solarium-KOTSIFIR-01 solarium-KOTSIFIR-02 solarium-KOTSIFIR-03 solarium-KOTSIFIR-04 solarium-KOTSIFIR-05 solarium-KOTSIFIR-06 solarium-KOTSIFIR-07 solarium-KOTSIFIR-08

Lamson, 2012 yılının sonunda sökülen pavyonun pencerelerini nasıl inşa edeceğini haftalarca test etmiş. Kate Barker-Froyland tarafından yapılmış videoda Lamson’ın bu süreci nasıl yürüttüğünü izleyebilirsiniz. Yapıyla ilgili diğer dökümanlara da buradan ulaşabilirsiniz.

twitterbanerson

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım