KARAYA VURAN ATIKLAR ALEJANDRO DURAN’IN ENSTALASYONUYLA YENİDEN YORUMLANDI

WashedUp-Derrame-kotsıfır-01

Karaya vuran atıklar bu kez çevre kirliliğinin ulaştığı umut kırıcı durumu gözler önüne sermek için bir araya geldi.

Plastik atıkların doğada yok olma süresi 500 yılla 1000 yıl arasında değişim gösteriyor. Hem deniz kirliliğinde hem de çevre kirliliğinde büyük rol oynayan bu atıklar insan eliyle doğaya karışıyor.

Alejandro Duran Meksika Körfezi’nin Sian Ka’an sahil şeridinde yıllardır tek başına çalışarak dünyanın çeşitli yerlerinden denize atılıp, burada karaya vuran atıkları topluyor. Onlarca ülkeden gelen plastik atıkların kıyılara enkaz halinde vurduğunu fark eden sanatçı, halen devam eden Washed Up (Karaya Vurmuş) projesi için alana özel bir enstalasyon yaptı.

Topladığı atıkları sahil şeridindeki boşluklara yerleştiren sanatçı, 1-1 ölçekte yapılan bu çalışmanın, çevre kirliliği ve küresel ısınmanın geldiği ümit kırıcı durumu gözler önüne sermesini umuyor.

WashedUp-Derrame-kotsıfır-01 WashedUp-Algas-kotsıfır-02 WashedUp-Amanecer-kotsıfır-03 Cepillos 005 WashedUp-Cocos-kotsıfır-05 WashedUp-2-up-kotsıfır-06 WashedUp-Espuma-kotsıfır-07 Tubos y Palmas 7 001 WashedUp-Mar-kotsıfır-09 WashedUp-Nubes-kotsıfır-10bannerMekan1Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım