KAYALIK SIRTLARINDA DOĞAYA TESLİM OLAN BİR KONUT YAPISI: “PS1”

igor-sirotov-kotsıfır_01

Igor Sirotov Mimarlık tarafından tasarlanan “PS1” konut projesi, Rusya’nın kayalık sırtlarına yerleşerek doğal peyzaja karışıyor. 

“PS1” Igor Sirotov tarafından geçtiğimiz yıllarda projelendirilen bir konut projesi. Rusya’da kayalık bir bölge için yapılan konut yapısı, alana adapte olmak üzere tasarlandı.

“PS1”, üzerine yerleştiği kayalıkta, doğal malzemeler kullanılarak yapılan bir merdivenlerle sirkülasyonu sağlıyor. Farklı konut yapıları gibi görünen 3 ayrı kütle “PS1″in farklı hacimleri olarak birbirlerine bağlanıyor.

Yapının varolan peyzajın içinde kaybolması ve doğayla tam bir adaptasyon sağlaması, ofisin projeyi geliştirirken merkeze aldığı en önemli tasarım kararı. Bunun için doğal malzemeler kullanan Sirotov, yapı cephesi olarak bölgede bulunan doğal taşları kullanmış.

Doğal peyzaja müdahale etmek yerine, bu peyzajın içinde kaybolmayı tercih eden bu ‘mütevazi’ konut yapısı, tasarım sürecinin başından, uygulamanın sonuna kadar içinde bulunduğu peyzaja ve çevresine maksimum duyarlılıkla yaklaşıyor.

igor-sirotov-kotsıfır_02 igor-sirotov-kotsıfır_03 igor-sirotov-kotsıfır_04 igor-sirotov-kotsıfır_05 igor-sirotov-kotsıfır_06 igor-sirotov-kotsıfır_07 igor-sirotov-kotsıfır_08 igor-sirotov-kotsıfır_09 igor-sirotov-kotsıfır_10 igor-sirotov-kotsıfır_11 igor-sirotov-kotsıfır_12Henüz yorum yok

Yorum yap

Paylaşım