KENT GÖÇMENLERİNİN HİKAYELERİNİ ANLATAN ENSTALASYON

nancy-coyne-speaking-of-home-5

Sanatçı Nancy Ann Coyne, göçmenler ve hikayelerinden esinlenerek Speaking of Home adını verdiği bir enstalasyon yarattı. Saint Paul, Minnesota’daki yaya köprülerinin pencerelerinde sergilenen fotoğraflar kentin göçmenlerinden toplanmış. 6 ay süren ön çalışmada projeye katılan 58 aile Coyne ile vakit geçirmiş. Ailelerle tek tek görüşüp onları göçe iten sebepler, bu yoldaki tecrübeleri hakkında bilgi alan sanatçının enstalasyonundaki fotoğraflarla, göçmenlerin ana dillerindeki ev yazıları yan yana sergileniyor.

Katılımcılar, Minnesota populasyonunun çeşitliliğini gözler önüne seriyor. 1990’dan beri 3 katına çıkmış olan göçmen sayısı, bölgenin yerli nüfusunu geçmiş durumda. Okullarında 120 farklı dilin konuşulduğu bölgede Speaking of Home, çeşitliliği ve farklılıkları kucaklıyor.

Coyne, 6 kıtayı temsil eden katılımcıları bulma sürecinde sanat kuruluşlarından ve sosyal hizmet örgütlerinden yardım alıyor.

Fotoğrafları seçerken fotoğrafların duyguyu iletebilmesine, kültürel kimlikleri yansıtmasına ve ev hissini yaşatmasına dikkat eden sanatçı, projeye katılan herkesin bir hikayesi olduğunu ve katıldıkları için heyecanlı olduklarını söylüyor. Sanatçı bu deneyimi, katılımcıların kendisiyle fotoğraflarını ve ‘evlerini’ paylaşmasını heyecan verici olarak tanımlıyor.

Yarı saydam kumaşlar üzerine basılan fotoğraflar, gün içerisinde farklı formlara bürünüyor. Bazen birbirleri içinde karışan görseller, insan deneyiminin evrensel oluşuna ve ortak bir kimlik oluşumuna vurgu yapıyor. Speaking of Home kentin simgesi olmuş durumda ve yaya köprülerini mekan edinen ilk kamusal sanat projesi olarak da türünün kentteki ilk örneği.

 

Projenin Instagram Hesabı

 

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

    Kaydet    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım