KİTAP SAYFALARINDAN ÇIKAN “SENİN EVİN”

your house 6

Your House (Senin Evin) Danimarkalı tasarımcı Olafur Eliasson tarafından sınırlı sayıda tasarlanmış bir sanatçı kitabı. Kitabın tüm içeriğini Eliasson’un, Kopenhag’ın hemen dışında konumlanan, 20. Yüzyıl Nordik-Romantik tarzdaki, kendi evi oluşturuyor: Kitap içine sayfaları dolaşırken aynı zamanda sanatçının evinde bir gezintiye çıkıyorsunuz.

454 yapraktan oluşan kitabın sayfalarını çevirirken 85:1 ölçekli dikey kesitlerin arasında bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Her bir yaprak gerçek evin 2,2 santimetresine karşılık geliyor.

senin evin

senin evin

Her biri ayrı ayrı lazer kesim ile üretilmiş olan sayfalar tek başına çok tanımlı bir hacim oluşturmasa da bir araya geldiğinde evin içerisinde gezindiğiniz algısını yaratan bir bütünlük sağlıyor. Belli başlı unsurlar; bir pencere ya da kapı geometrisi tanıdık gelebilir ama hacimler ve mimari elemanlar arasındaki ilişkiler sayfalar bir araya geldiğinde ortaya çıkıyor.

Evin yapısal detaylarının hacimlerin kesilip atılmasıyla tasvir edildiği kitabın sayfalarında ilerledikçe ön kapıdan girip oturma odaları, yatak odaları, bodrum, çatı katı ve mutfakta dolaşıp, arka bahçe kapısından çıktığınız hissini yakalayabiliyorsunuz.senin evin

Kitapta, Eliasson’un evinin çatısından penceresine, hatta bodrum katta yer alan tesisat sistemine kadar evinher türlü yapısal detayı kalın kağıtların lazer kesim ile şekillendirilmesi ile tasvir edilmiş.

Michael Heimann ve Claudia Baulesch tarafından hazırlanmış olan kitap 2006 yılında Library Council of The Museum of Modern Art tarafından 225 kopya halinde yayınlanmış. senin evin senin evin senin evin senin evin senin evinsenin evin

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

         There is 1 comment

    Yorum yap

    Yorum yap

    Paylaşım