KITO FUJIO JAPON OYUN PARKLARINI FOTOĞRAFLIYOR

japan-playground-equipment-by-kito-fujio-1-min

2005 yılında Kito Fujio ofis çalışanı olarak devam ettiği işini bırakarak serbest fotoğrafçı olmaya karar verdi. Son 12 yıldır, Japonya’nın göz ardı edilen çeşitli unsurlarını araştırıyor; bu keşfin bir kısmını alışveriş merkezlerinin teraslarında bulunan, ebeveynleri alışveriş yaparken çocukları eğlendirmek için, çimentodan yapılmış oyun alanlarına ayırmış.

Japonya’nın dört bir yanındaki oyun alanlarında çok sayıda ilginç çimento oyun ekipmanı bulunuyor. Çimentonun heykelsi formlarda kullanımı ilk olarak Isamu Noguchi tarafından benimsendi, Noguchi daha sonra pek çok kez kullandığı tekniği ilk defa 1933’te çocuklar için tasarladığı bir peyzajda kullandı. Fotoğrafçı Fujio da serisini bu gelenekten ilham alarak kurgulamış.

Japonya genelinde çok yaygın olan çimento kalıplı oyun parkı ekipmanları genellikle çocukların aşina olduğu hayvan figürlerinden oluşuyor. Ancak robotlar, soyut geometrik formlar ve hatta bazen ev aletleri formunda olanlara da rastlamak mümkün. cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0 cimento-oyun-parkı-kot0

Paylaşım
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!


    Henüz yorum yok

    Yorum yap

    Paylaşım